Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Čtyři kojenci se nakazili listeriózou

Česko

  21:14
PRAHA - Čtyři novorozenci se na východě Čech nakazili listeriózou. Přestože je tato bakteriální choroba pro malé děti nebezpečná, jsou všichni kojenci mimo ohrožení života. Uvedla to Česká televize a Nova.

Baladur. foto: MZ ČRČTK

Podle lékařů se kojenci nakazili pravděpodobně od matek. Všechny případy prošetřují
hygienici. Stále se zkoumá, čím se ženy nakazily. Bakterie může uškodit lidem s oslabenou imunitou, těhotným ženám a právě i malým dětem.

Nova uvedla, že u tří novorozenců byla listerióza zjištěna ihned po porodu, čtvrtý byl odhalen až o týden později. Jeden z novorozenců leží v pardubické nemocnici a podle lékařů je mimo ohrožení života. "Matka je v pořádku, stav dítěte je stabilizován, není v ohrožení života," řekl ČT primář dětského oddělení pardubické nemocnice Vladimír Němec.

Další tři děti byly hospitalizovány ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Dvě jsou mimo nebezpečí, třetí je stále pod dohledem specialistů na kojeneckém oddělení.

ČT informovala, že dvě děti se nakazily v chrudimské nemocnici. Příznaky zjistili chrudimští lékaři ihned po porodu. Děti měly vysoké teploty. Sanitka odvezla novorozence s matkami do krajských nemocnic - jedno do Pardubic, druhé do Hradce Králové. "Matka si není vědoma, kde by se mohla nakazit touto bakterií," řekl ČT primář dětského oddělení hradecké
nemocnice Zdeněk Kokštein.

Chrudimští hygienici se snažili najít zdroj nákazy, zatím se jim to ale nepodařilo. "Dělá se šetření v rodině, dělá se šetření v místě výskytu nákazy a nebyly shledány závady," řekla ČT Jiřina Rybová z Okresní hygienické stanice Chrudim.

Loni bylo v ČR zjištěno 80 onemocnění listeriózou, pětkrát více než v roce předcházejícím. Epidemie vrcholila v listopadu, kdy bylo 20 onemocnění, a v prosinci, kdy bylo 19 nových případů. Loni zemřelo 13 nemocných, z toho dva novorozenci a 11 lidí s průměrným věkem 71 let. Letos zemřel jeden novorozenec.

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách či na rostlinách. Přítomnost této bakterie ale ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, například po transplantaci, a u lidí s rakovinou či HIV/AIDS.

Nemoc propukne tři až 70 dní po nákaze, jsou známy i případy onemocnění až po 90 dnech. Nejčastěji má podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Lidé by podle odborníků měli postupovat podobně jako u salmonelózy, tedy jíst jen důkladně tepelně upravené maso a omytou zeleninu a ovoce. Syrové maso by měli skladovat odděleně od uvařených potravin. Základem prevence je mytí rukou a nožů, kterými se potraviny krájely.
Podle hlavního hygienika Michaela Víta má výskyt listeriózy, který strhl lavinu kontrol ve výrobnách potravin, na svědomí jeden zdroj. Jméno firmy ale nezveřejní, dokud to nepotvrdí specializovaná laboratoř.
Autoři: ,