27. března 2017 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtyřicet českých policistů odjelo hlídat hranice do Makedonie. Jde už o devátou misi

Policisté vystřídali své kolegy, kteří se ze Slovinska vraceli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté vystřídali své kolegy, kteří se ze Slovinska vraceli | foto: Týdeník Policie

PRAHA Čtyřicet českých policistů v pondělí odjelo hlídat hranice poblíž makedonského města Gevgelija. Vrátit by se měli 9. května. Informovala mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Jde o devátou podobnou misi, do Makedonie Česko vyslalo celkem 294 policistů.

„Policisté budou ve městě Gevgelija v blízkosti makedonsko-řecké hranici provádět především preventivní činnost, která spočívá v kontrolách osob, vozidel a dohledu nad veřejným pořádkem,“ uvedla mluvčí. Využívat budou mimo jiné terénní vozidla a termovize.

Mezi čtyřiceti policisty je 28 nováčků, kteří ještě v Makedonii na misi nebyli. Odjeli také dva psovodi se třemi služebními psy. Zároveň se dopoledne do Česka vrátili policisté, kteří v Makedonii sloužili od února.

Zahraniční mise českých policistů začaly v roce 2015, kdy naplno vypukla migrační krize. Policisté působí v zemích na takzvané balkánské cestě, po níž především předloni přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a státy západního Balkánu do střední Evropy.

Čeští policisté působili také v Maďarsku, Slovinsku, Srbsku a Řecku. Policisté v cizině obvykle pomáhají s ostrahou hranice, dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky nebo kontrolují dopravní prostředky. V hlídkách působí se zahraničními kolegy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz