Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Otec vědeckého publikování 8. září 1588 Ve francouzském Oizé se narodil Marin Mersenne, žák Galileův, duch, který „v těle republiky učených vykonával téměř takovou funkci, jakou má srdce pro distribuci krve v těle lidském“... Jako první začal systematicky prosazovat veřejný oběh vědeckých výsledků. Dopisoval si s vědci v zahraničí, zejména anglickými, ale třeba i syrskými. V jednom z pařížských klášterů, kde žil, organizoval pravidelná setkání (tzv. konference). Pokud se jich někdo odmítl účastnit, Mersenne před ostatními zveřejnil odborné části jeho dopisů. Zpočátku tím pár učenců naštval, ale pro jeho evidentní nezištnost mu vždycky odpustili. Nakonec ho začali využívat i jako prostředníka styků s kolegy, se kterými nemluvili. Tak se stalo, že cizinci při návštěvě Paříže nikdy neopomněli zaskočit na „konferenci“ a že právě v jeho cele se sešel Descartes s Pascalem.

Sám bádal (byl i muzikolog) zejména v akustice - první změřil rychlost zvuku ve vzduchu, objevil harmonické tóny. Zemřel 1. 9. 1648. Ze společnosti kolem něho vyrostla roku 1666 francouzská Akademie věd.

Počasí nad Evropou 11. září 1863 Po audienci věhlasného spoluobjevitele planety Uran Le Verriera u císaře Napoleona III. vycházejí v Příloze Bulletinu císařské observatoře na zkoušku první dvě tištěné synoptické mapky (zahrnují tlak vzduchu a vítr ze 7. a 10. dne měsíce pro západní a střední Evropu). Od 16. září vycházejí tyto mapky ve stále dokonalejší podobě pravidelně. Rodí se moderní meteorologie. Mlhoviny na seznamu 12. září 1758 Astronom Charles Messier z pařížské námořní hvězdárny (umístěné ve věži jednoho hotelu) vedle pozorované komety poprvé zaznamenává i objekt, který kometu připomínal - mlhovinu (později nazvanou Krabí). Začíná vznikat vůbec první soupis mlhovin. Důvod byl jaksi nepřímý: Messier se věnoval pozorování komet, sám jich objevil patnáct, a jeho katalog mlhovin měl být jen soupisem objektů, s nimiž se komety daly splést. První verzi katalogu s 38 mlhovinami vyšel v roce 1774, vydání z roku 1781 už jich obsahovalo 109. Většinu z nich objevil sám.

Zvířátka u Měsíce 14. září 1968 Z kosmodromu Bajkonur (nyní Kazachstán) startuje sovětská sonda ZOND 5. Po třech dnech dosahuje Měsíce, obletuje ho v nejmenší vzdálenosti 1950 km a poté se jako první umělé těleso odtamtud vrací zpátky na Zem (a při příletu ji fotografuje). Dne 21. 9. dopadá do Indického oceánu, odkud je vylovena a letecky dopravena do Sovětského svazu i s uloženými přístroji a různou havětí (plazi, mouchy, řasy, živočišné tkáně).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!