Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Bůh i ďábel 21. října 1833 Ve Stockholmu se narodil Alfred Nobel. V mládí poeta a čtenář Kanta, ale jako nadaný chemik a úspěšný podnikatel chtěl spoutat nevypočitatelný nitroglycerin. Pomohla náhoda, když nitroglycerin omylem vytekl a vsákl se do určité hlinky. Vznikl dynamit. Bohatý vynálezce zemřel 1896 zcela sám. Svým způsobem však žije dodnes jako zakladatel nadace Nobelovy ceny.

Opis co by dup 22. října 1938 Americký fyzik Chester Carlson se chtěl ženit, a tak si přibral druhé zaměstnání: překreslování výkresů. Aby si práci ulehčil, začal doma (v Jackson Height, stát New York) přemýšlet, jak to zmechanizovat. Po mnoha pokusech získal 22. 10. první obrázek na elektrické kopírce. S patentem na xerografii, jak techniku nazval (xeros je řecky suchý, graphein psáti) pak dlouho hledal bohatého společníka k výrobě. Uspěl u firmy Haloid v Rochesteru, která vyráběla fotografické filmy a nepříliš úspěšné „mokré“ fotokopírky. A 22. 10. 1948, deset let od vzniku první suché kopie, společně představili v Detroitu první xeroxový přístroj. O celosvětové rozšíření se postarala známá filmová produkční společnost RANK, která po nástupu konkurenční televize hledala investiční příležitost.

Carlson na xeroxu do své smrti (1968) vydělal 150 milionů dolarů, 100 věnoval na dobročinné účely. Proč září voda v reaktoru?

23. 10. 1908: VPetrohradě se narodil Ilja Michajlovič Frank. Bylo mu 26, když jeho kolega Pavel Čerenkov zjistil, že nabitá částice (včetně fotonu) rychle letící vodou vydává světelné záření. Frank s Igorem Tammem podali roku 1937 teoretické vysvětlení tohoto jevu: ten se vyskytuje pouze u těch nabitých částic, které procházejí prostředím rychlostí větší, než je fázová rychlost světla v daném prostředí (ta je vždy menší než ve vakuu). Čerenkovovo záření trvá do té doby, pokud se částice nezbrzdí na rychlost světla (přitom uvolněná energie částice jde právě na ono záření). Kupříkladu voda v jaderném reaktoru září modravě. Prakticky se Čerenkovova jevu využívá k detekci a měření částic vysoké energie, na jeho principu se konstruují speciální (Čerenkovovy) detektory, kupříkladu k detekci neutrin. V roce 1958 se všichni tři jmenovaní stali prvními ruskými či sovětskými nositeli Nobelovy ceny za fyziku. Frank zemřel 1990.

ČSR poprvé ve vesmíru 24. října 1978 Sovětská raketa vynáší první českou družici MAGION 1 (MAGnetoa IONosféra Země). Plánovanou životnost tři týdny překonala víc než 30x a dodala nespočet originálních poznatků. Celkem bylo družic toho jména pět (poslední v létě 1996). Nyní česká účast na kosmonautickém výzkumu vesmíru pokračuje ve více programech.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...