Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

S Bohem v zádech kolem světa 9. února 1769 Ve Florencii, odkud mířil do Čech na odpočinek, umírá český misionář Remedius Prutký (narozen v roce 1701). V polovině 18. století byl vyslán do Egypta, působil v Etiopii (kde mj. navštívil prameny Modrého Nilu), odtud odplul do Indie... Zpátky to vezme přes Madagaskar, okolo Afriky do Ameriky a posléze do Evropy. Jeho dvojdílný cestopis Itinerarium se stal cenným zdrojem politických, zeměpisných a etnografických informací.

Budoucnost patří plynu!

9. února 1824 Místní plynojem by měl při výbuchu „střelněprachový ekvivalent“ 1038 sudů. Navíc je svícení plynem nezdravé, ruinuje pěstitele řepky a oliv (zdroje dosavadního osvětlovadla – oleje) a koneckonců, je to jen anglický vynález! Tak znělo protestní memorandum pařížských občanů. Řešila jej až tehdejší obdoba Pačesovy komise při francouzské Akademii věd. Dne 9. února v roce 1824 rozhodla takto: Při zachování určitých bezpečnostních opatření je plyn lepší.

(Co by asi tak, „při zachování určitých bezpečnostních opatření“, bylo lepší dnes?) Embryo chemie v Evropě 11. února 1144 Ve Španělsku je dokončen první latinský překlad arabské knihy o alchymii. Pokud to dávné datum sedí, vstupuje 11. února 1144 tato směska chemie a zbožných přání do Evropy, aby tu z ní během věků vznikla dnešní chemie.

Skalpel, prosím 12. února 1404 Tento den se koná jedna z prvních, ne-li vůbec první oficiální pitva lidského (samo sebou mužského) těla v Evropě. Za řízení samotného děkana vídeňské lékařské fakulty a s podáváním občerstvení probíhá v koupelně špitálu Ducha svatého před městskými hradbami.

Medici, lékaři, lékárníci, chirurgové a jejich učni mají vstup volný, ostatní obecenstvo platí vstupné, za které je pak pořízena první pečeť fakulty.

(Ženské tělo pak bylo ve Vídni poprvé pitváno v roce 1452, tentokrát ovšem z důvodu mravopočestnosti s vyloučením veřejnosti.)

Autor: