Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

První Röntgenův předchůdce 26. května 1814 V německém Igelshiebu se narodil Heinrich Geissler, pravděpodobně první člověk, který začal opravdu seriózně studovat elektrické jevy ve zředěných plynech. Vzal to z gruntu - k výrobě vhodných baněk založil sklářskou dílnu (z níž pochází kupříkladu dnešní podoba lékařského teploměru), k získávání vakua vynalezl rtuťovou vývěvu. Sám se dal spíše cestou technickou, nicméně jeho výbojové trubice v rukou fyziků odhalí světu katodové záření (a potažmo elektrony), kanálové čili anodové záření (jež povede k objasnění vodivosti v plynech) a posléze 1895 i záření rentgenové, které otevře cestu k „atomovému věku“. To bude Geissler už mrtev. Zemřel 1879.

Zbrojař - pacifista 29. května 1914 V německém Oberndorfu umírá Paul Mauser (narozen 1838), ševcovský synek, doživotní kůrový zpěvák, především přesný mechanik. Vynalezl kupříkladu opakovací pušku s válcovým uzávěrem a pevným zásobníkem či automatickou pistoli (dodnes používanou mauserovku). Při zkoušce jedné ze svých nových zbraní - mimochodem při pokusu dosáhnout rekordních 80 výstřelů za minutu - mu jeho výtvor roku 1901 (při 79. výstřelu) vyrazil oko. „To neštěstí mě přinutilo ke změně konstrukce,“ konstatoval prý lakonicky. Jako hluboce věřící člověk si válku nikdy nepřál, ale svými „čistými“ zbraněmi vydatně živil její žár...

Chemická abeceda po česku 29. května 1914 V Praze začíná týdenní 5. sjezd českých přírodozpytců a lékařů. Mimo jiné konečně odsouhlasí pravidla chemického názvosloví navržená Emilem Votočkem a Alexandrem Sommerem-Baťkem tak, že „i začátečníku stačí znáti jen tabulku koncovek, aby beze všeho nátlaku na paměť pojmenoval každou sloučeninu dle jejího vzorce nebo napsal vzorec, slyší-li jméno sloučeniny“. Na základní sloučeniny tato pravidla stačí dodnes: -ný, -natý, -itý... vzpomínáte?

Lokomotiva bez komína i výfuku 31. května 1879 Rodí se historie elektrických lokomotiv. Děje se tak na berlínské Průmyslové výstavě, kde na třistametrovém okruhu pojíždí vláček (rychlost 7 km/h, „nosnost“ 20 osob), tažený nepochopitelně jednoduchou lokomotivou bez komína, čmoudu, rámusu. Její stejnosměrný (150 V) elektromotor napájený ze třetí, vyvýšené kolejnice uprostřed obou nosných má výkon okolo 2,5 kW. Konstruktérem je Werner Siemens. Jeho další, o tři roky mladší a dvakrát výkonnější mašina bude v jednom dole pracovat 45 roků.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...