Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Kobližky, koleje, Špilberk 17. srpna 1869 Inspirována nedalekou Vídní (kde už čtyři roky uspokojivě funguje), zavádí (o šest roků dříve než Praha) moravská metropole „americkou tramvaj“, tedy městskou koňku. Vede z Králova Pole přes Staré Brno do Pisárek (asi 8 km). 53 osobních a 10 nákladních vozů se však ukáže na tehdy 70tisícové město příliš, časem dojde k redukci trati, parku i provozu (bude se jezdit pouze v létě). Trať poslouží za 15 let jako základ pro parní provoz. Obrazy kreslené světlem 19. srpna 1839 Po bezmála čtvrt století snah (zejména Francouzů Josepha Niépce a Louise Daguerra) o získání obrazu pomocí světla, po smrti prvního a ničivém požáru u druhého a po odkoupení práv státem je na zasedání francouzské Akademie věd bez patentu, k volnému použití popsán technický princip daguerrotypie (zásluhu na tom má především přednášející, fyzik François Arago). Přestože ve hře byli i jiní vynálezci (zejména Angličan Henry Talbot) a jiná data (většinou ovšem ve stejném roce), je právě dnešek všeobecně považován za den zrodu fotografie.

Klub učenců v Praze 20. srpna 1774 V poděkování za členství berlínské společnosti přátel výzkumu přírody se geolog a všestranný přírodovědec Ignác Born poprvé písemně zmiňuje, že v Čechách založil Učenou společnost. Tato stejně potřebná jako užitečná instituce (od roku 1790 pod názvem Královská česká společnosti nauk) trvala až do roku 1952, kdy „byla splynuta“ s právě založenou Československou akademií věd (z členů byli ovšem převedeni toliko ti kádrovitější).

Nyní česká Učená společnost už zase existuje: vznikla ujednáním šestatřiceti českých učenců v květnu 1994. Za úkol si vytkla nikoli bádat (to dělají především Akademie věd a vysoké školy), ale šířit výsledky poznání do široké veřejnosti.

Křidélka na divoko 22. srpna 1909 Jakoby k oslavě Blériotova přeletu kanálu La Manche, ale především k potvrzení perspektiv letectví začíná letecký týden v Remeši (korunovačním městě francouzských králů). Nejlepší letci, nejlepší stroje... Z 38 jich vzlétne 23. Soutěží se ve vytrvalosti (180 km na čas, vítěz za 3,25 h) a v rychlosti (na 30kilometrovém okruhu rekord 56,6 km). Teprve po této efektní demonstraci začnou vznikat první specializované letecké továrny a školy.

Autor: