20. listopadu 2006 9:29, aktualizováno  10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Jiří Čunek. Starosta Vsetína, který "vysídlil" Romy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek. Starosta Vsetína, který "vysídlil" Romy. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Praha Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek bude s největší pravděpodobností kandidovat na funkci předsedy KDU-ČSL. Senátor řekl, že ve čtvrtek ho ale ještě musí navrhnout krajská konference Zlínského kraje.

Podle místopředsedy KDU-ČSL a předsedy krajské organizace ve Zlíně Jiřího Stodůlky zlínští lidovci Čunka zřejmě navrhnou. "Myslím, že pojede na sjezd jako kandidát," uvedl.

Stranu po rezignaci Miroslava Kalouska dočasně vede místopředseda Jan Kasal. O předsedovi rozhodne za dva týdny sjezd KDU-ČSL v Brně. Čunek vyvolal rozporuplné reakce způsobem řešení problému romských neplatičů nájemného ve Vsetíně, které nechal vystěhovat, i svými výroky o této věci. Zlínští lidovci o nominaci rozhodnou ve čtvrtek odpoledne.

V případě, že se bude Čunek chovat v roli předsedy lidovců jako vsetínský starosta, mohl by být podle Stodůlky dobrým šéfem. Starostou byl ve Vsetíně, který není lidovcům příliš nakloněn, třikrát za sebou, poznamenal Stodůlka. Skutečnosti, že některé Čunkovy činy působí kontroverzně, se Stodůlka neobává. "Když se zeptáte voličů, souhlasí s takovým postupem," konstatoval. 

 I uvnitř KDU-ČSL byl nicméně Čunek kritizován za způsob, jakým radnice pod jeho vedením řeší problematiku romských neplatičů nájemného, tvrdě se proti němu postavil například senátor Petr Pithart. Místopředseda poslanců KDU-ČSL Tomáš Kvapil však minulý týden řekl, že Čunka si v čele strany "umí představit".

Spekuluje se o tom, že o funkci předsedkyně strany by se mohla ucházet nynější předsedkyně sněmovní frakce Vlasta Parkanová. Zatím se ale nevyjádřila, jestli o vedení strany skutečně bude usilovat. O její nominaci stojí například Pithart, který je nejostřejším Čunkovým kritikem.

Čunka v čele strany by podle dosavadních informací rády viděly pražská, královéhradecká, brněnská a hodonínská organizace KDU-ČSL. Vsetínská radnice na základě Čunkova rozhodnutí vystěhovala z města za hranice Zlínského kraje přes 100 Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů pak město přestěhovalo asi kilometr od centra do komplexu z plechových stavebních buněk. Tyto kroky vyvolaly pobouření obhájců lidských práv a romských organizací. Politologové se neshodují v tom, zda starostovi kontroverze prospívají, nebo škodí. Někteří analytici jsou nicméně přesvědčeni, že jeho politika mu výrazně pomohla vyhrát říjnové senátní volby.
Lidovky.cz
  • 45Diskuse