Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čunek bydlí za „23 haléřů“

Česko

Byt u Staroměstského náměstí pronajalo šéfovi lidovců ministerstvo pro místní rozvoj

PRAHA Výborný obchod. Tak se dá ve zkratce charakterizovat smlouva, kterou před měsícem uzavřel předseda KDU-ČSL Jiří Čunek s ministerstvem pro místní rozvoj.

Poté co Čunek skončil ve funkci ministra, si totiž od úřadu pronajal ministerský byt, ve kterém do té doby bydlel. Oficiálně za komerční nájemné. Smlouva, kterou mají LN a TV Nova k dispozici, ale ukazuje něco jiného.

Královské bydlení v Salvátorské ulici u Staroměstského náměstí, v bytě, který má přes 132 metrů čtverečních, ministerstvo Čunkovi pronajalo za sedmnáct tisíc korun a 23 haléřů.

Sám Čunek ale z nájemného platí maximálně ony haléře. Sedmnáct tisíc mu totiž na bydlení v Praze přispívá Senát.

„Bydlení si senátoři shání sami. Od Senátu potom mají nárok na proplacení nákladů až do výše sedmnácti tisíc,“ vysvětlil mluvčí horní komory parlamentu Petr Kostka.

Peníze nedostávají senátoři, ale parlament je rovnou posílá pronajímateli bytu.

„Je to nejvyšší nájemné, které platil kterýkoliv ministr, který tam kdy byl,“ tvrdil LN Jiří Čunek. „A jsem tam pochopitelně na dobu, než přijde nový ministr,“ dodal.

Ve smlouvě je ale napsáno, že si Jiří Čunek byt pronajal na dobu určitou, a to až do doby, než zanikne jeho senátorský mandát. Ten Čunkovi vyprší za pět let.

„Dohodli jsme se s panem Čunkem, že jakmile nastoupí nový ministr, on byt uvolní. Dobu určitou tam musel mít kvůli tomu, že si náhradu za nájemné uplatňuje v Senátu a Senát toto znění ve smlouvě požaduje. Není to ale závazné,“ vysvětloval ředitel kabinetu ministra pro místní rozvoj Jiří Houdek.

Tržní nájemné v bytě, který ministerstvo předsedovi lidovců pronajalo za sedmnáct tisíc, je ale podstatně vyšší. Realitní makléři ho pro LN odhadli na 30 až 35 tisíc korun měsíčně bez poplatků. „Každé nájemné nad nulu je pro nás teď výhodné. Navíc tady se jedná o ministerský byt a my ho nemůžeme dát do dražby nebo do tržního nájemného,“ tvrdí Houdek.

Výše nájemného přijde správná i Jiřímu Čunkovi. „Je to luxusní místo, ale v tom bytě skoro nic není. Já vás zvu. Přijďte se podívat, jak vypadá ministerský byt. Není to nic luxusního, je tam všechno staré a jedna jediná skříň, která padá,“ uvedl Čunek.

Sám ale řekl, že nájemné bylo dohodnuto takové, aby odpovídalo senátorským náhradám.

Byt v Salvátorské ulici patří k budově ministerstva pro místní rozvoj. Úřad ho může používat pro současné nebo bývalé ministry a pro náměstky.

V minulosti v něm bydlel třeba socialistický exministr zemědělství Petr Zgarba nebo i bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. „Ten byt se pronajímal několikrát, nepamatuji si ale za kolik,“ reagoval na dotaz LN Martínek.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR PRO ŠTÍHLOU VÝROBU (50.-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat