Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek: Jsem prověřený, takže jeden z nejčistších politiků

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vystoupil 20. května na tiskové konferenci v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vystoupil 20. května na tiskové konferenci v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Jiří Čunek je před volebním sjezdem KDU-ČSL přesvědčený, že by byl i nadále dobrým předsedou lidovců. "Dost nahlédl do zákulisí centrální politiky na to, abych stranu vedl správným směrem mezi těmito úskalími," říká Čunek v rozhovoru pro Lidové noviny. Sjezd začíná ve Vsetíně v sobotu.

LN V čem jste lepší než ostatní kandidáti na předsedu?
Jsem k výkonu této funkce vybaven fyzicky i psychicky, protože jsem prošel v uvozovkách ohromným očistným procesem prověřování. Jsem spolehlivě jeden z nejprověřenějších, a tím pádem nejčistších politiků. Pak si myslím, že jsem dost nahlédl do zákulisí centrální politiky na to, abych stranu vedl správným směrem mezi těmito úskalími.

LN Jaký by měl podle vás být hlavní program KDU-ČSL, aby se dostala z krize?
Strana musí jednoznačněji vyjadřovat křesťanské hodnoty. Mít celou škálu lidí poctivých, pracovitých a statečných. Musíme se postarat o rodiny s dětmi. V tuto chvíli je rodina subjekt, který nejvíc platí za všechno, co se v tomto státu děje. Rodiny s dětmi trpí materiálně proti těm, kteří je nemají.

LN Kdyby po předčasných volbách nastala opět patová situace, na jakou stranu byste se při vytváření koalic přiklonil? Je vám bližší ODS, nebo ČSSD?
V tuto chvíli nic takového nelze říct. Připravujeme vlastní program. Jsme samostatná strana a nemusíme se přiklánět k nikomu.

LN Poškodí odchod Miroslava Kalouska KDU-ČSL? V případě, že si založí svou stranu, ubere lidovcům hlasy?
Jeho odchod může přinést KDU jenom body, protože se stane stranou mluvící na veřejnosti jedním jazykem a stranou čitelnou. Není možné, aby tady existovala strana, která je stranou středovou a má v sobě silný proud, který není zastoupen silným počtem, ale hlasem. Ten proud je napravo od ODS. To způsobovalo ohromné problémy. Hlasy KDU Kalousek neubere. Spíš ODS. Bude ji tlačit do rohu a nakonec je donutí, aby s ním uzavřeli předvolební koalici.

LN Co byste dělal, kdyby na vás při mítincích házeli vejce?
Jsem přesvědčen, že bych na to reagoval s úsměvem. Nám se to ale nemůže stát. My totiž nevedeme žádnou agresivní politiku. Agresivní politika způsobuje agresivní reakci. Kdo seje vítr, sklízí bouři.

Téma a rozhovory před sjezdem KDU-ČSL si přečtěte v sobotním vydání deníku

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...