23. listopadu 2006 22:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek má soupeře, vést lidovce chce i Jílek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 37Diskuse
Senátor Adolf Jílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Adolf Jílek | foto: www.jilek-kdu.cz

OLOMOUC Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek je druhým kandidátem na funkci šéfa strany. Kandidovat chce ale jen za předpokladu, že bude mít jako případný předseda omezený mandát.

"To znamená krizové řízení, než se strana postaví na nohy a vychová se nový předseda," řekl dnes Jílek. Na sjezdu se tak o funkci předsedy střetne se vsetínským starostou a senátorem Jiřím Čunkem, který byl dosud jediným kandidátem.

Na kandidaturu Jílka nominoval jeden z delegátů na dnešním setkání lidovců Olomouckého kraje v Olomouci a Jílek ji přijal. Podle olomouckého krajského  šéfa KDU-ČSL a poslance Tomáše Kvapila to byl jediný návrh, který dnes při jednání olomouckých lidovců padl. "Na místo místopředsedy jsem byl navržen já," řekl Kvapil. Podotkl, že někteří delegáti Jílkovi vyjádřili podporu, jiní byli k tomuto návrhu rezervovaní.

Olomouckého setkání delegátů sjezdu se osobně účastnil i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a vsetínský starosta Jiří Čunek, který byl dosud jediným nominovaným kandidátem na předsedu KDU-ČSL. Čunek v minulých dnech čelil ostré kritice svých kolegů kvůli řešení romské problematiky svého města na úkor obcí z Olomouckého kraje, kam byli tito lidé vystěhováni. I proto se dnešní setkání delegátů protáhlo.

"Předmětem jednání bylo i stěhování Romů. Myslím si, že pan Čunek, co se týče postupu a přísnosti vůči Romům, věci vysvětlil. Mnozí pochopili, jak Vsetín dlouhodobě k této problematice přistupuje," podotkl Kvapil. Nicméně doplnil, že vystěhování některých neplatičů na Jesenicko se dnes i přesto setkalo s kritikou.

Kromě Čunka a Jílka dosud padlo v souvislosti s nadcházejícím sjezdem strany a volbou lidoveckého předsedy také jméno šéfky lidoveckých poslanců Vlasty Parkanové. Podporu jí tento týden vyslovil středočeský krajský výbor KDU-ČSL, který ji vyzval, aby na předsedkyni strany kandidovala. Parkanová, která je podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějším českým politikem, zatím kandidaturu zvažuje - konečné rozhodnutí chce oznámit příští týden.

Mimořádný volební sjezd KDU-ČSL je svolán na 9. prosince do Brna. Kandidáta do vedení strany mohou nominovat i delegáti sjezdu přímo v den jednání. Vedle nominací krajů je to druhý způsob výběru kandidátů.
Lidovky.cz
  • 37Diskuse

Najdete na Lidovky.cz