Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čunek nevysvětlil zdaleka vše

Česko

1. pobírání sociálních dávek a zároveň uložení 3,5 milionu * 2. původ půl milionu z kauzy údajného úplatku

ANALÝZA

Čunkův návrat - Šéf lidovců chce zpět do vlády. Koaličním partnerům to není po chuti

PRAHA Tolik státních zástupců a policejních vyšetřovatelů jako Jiří Čunek, který se chce po měsíci vrátit do vlády, ještě žádný vrcholový politik nezaměstnal. Většinu jeho kauz zároveň spojuje podivná nejednoznačnost.

Okresní státní zastupitelství v Šumperku nedávno konstatovalo: Jiří Čunek svou sekretářku Marcelu Urbanovou (hlavní svědkyni v kauze údajného Čunkova úplatku) skutečně sexuálně obtěžoval. Potvrdilo to několik svědků.

Paradoxně celou lapálii se sexuálním obtěžováním vynesl na světlo sám Jiří Čunek. Urbanová totiž z radnice odešla a otevřela si kavárnu. „Město mi v souvislosti s pronájmem prostor dělalo problémy. Proto jsem Čunkovi poslala dopis, aby se začal chovat objektivně,“ říká Urbanová. V této soukromé korespondenci mu také připomněla sexuální obtěžování.

Čunek reagoval kampaní v místním časopise Jalovec, kde zveřejnil dopis Urbanové s tím, že je lhářka, která ho vydírá. Urbanová odpověděla trestním oznámením pro pomluvu.

Věc dozorovalo právě šumperské státní zastupitelství. To potvrdilo verzi Urbanové, ale upozornilo ji, že sexuální obtěžování není trestný čin a újmu může řešit pouze v občanskoprávním sporu.

Původ peněz policii nezajímá

Čunkem se právě teď zabývá i další státní zastupitelství v Havířově. Tato kauza se rozběhla po odvysílání reportáže České televize, podle které Jiří Čunek v roce 1998 během měsíce uložil na účty celkem 3,5 milionu korun. Reportáž zároveň zmínila, že tou dobou pobírali Čunkovi sociální dávky.

„Prověřují se okolnosti vyplácení dávek,“ říká havířovský okresní žalobce Jiří Jarnot. Otázkou, kde vzal Čunek tolik peněz, se ale podle něj policie nezabývá. „V té reportáži není konstatováno, že by je odcizil, někomu zpronevěřil,“ vysvětluje. Původem peněz se tak policie bude zabývat jen oklikou -bude chtít vědět, zda v letech 1996 až 1999 Čunek tyto příjmy přiznal úřadu, který dávky vyplácel.

Začátkem listopadu ale musel Čunek původ peněz vysvětlovat svým spolustraníkům. Největší sumu, 1,5 milionu korun, měl dostat od bratrance Jana Machů, který podniká v oblasti počítačů. Spolu prý chtěli založit pobočku na severní Moravě. K tomu ale nedošlo, protože se Čunek stal v roce 1998 starostou. Další milion měl Čunek našetřit a zbytek mu půjčila či dala rodina. Jeho strana mu uvěřila a zůstal jejím šéfem.

Výnosný obchod

Právě tato kauza spolu s další -nejznámější - podezřením, že v roce 2002 vzal Čunek úplatek půl milionu korun za prodej společnosti Vsetínské byty firmě H&B Real, ho ale stála před měsícem vládní funkce. Na podnět nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké bylo totiž obnoveno vyšetřování údajného úplatku, jež předtím jihlavský žalobce Arif Salichov zastavil. Ten po třech týdnech znovu konstatoval, že se žádný trestný čin nestal.

Jiří Čunek však původ bezmála půl milionu korun, které si uložil na účet krátce poté, co stejná částka prošla pokladnou firmy H&B Real, nikdy věrohodně nevysvětlil. Deník Právo navíc přišel s tím, že H&B Real koupil byty od města skutečně výhodně. Zaplatil 3,6 milionu korun, ale jen v rezervním fondu Vsetínských bytů bylo milionů 11. Čunek se hájil tím, že znalecký posudek říká, že firma zaplatila reálnou cenu. Jenže - citovaný posudek, jeden ze tří, které se dělaly, objednal zřejmě Čunkův advokát.

Policie shromáždila v rámci akce Starosta řadu faktů o Čunkových finančních poměrech. Žalobce Arif Salichov je však nevyužil: „Senát zbavil pana Čunka imunity pouze pro skutek, který se stal 11. 2. 2002 (údajný úplatek - pozn. red.). Proto jsme se tím nemohli zabývat,“ uvedl žalobce.

Falešné alibi

Zato dva Čunkovi blízcí spolupracovníci, kteří mu na inkriminovaný den poskytli alibi, byli obžalováni pro křivé svědectví. Šlo o místostarostu Vsetína Jaromíra Kudlíka a Čunkova náměstka na ministerstvu Milana Půčka.

Policisté navrhli obžalovat také kontroverzního zlínského podnikatele Romana Vašků je a Petra Šmiřáka k vůli tomu, že se v březnu pokusili ovlivnit korunní svědkyni úplatkářské kauzy Marcelu Urbanovou. Měli nabídnout jako „kompenzaci za újmy“ 750 tisíc korun a výlet do exotických krajin. Zároveň ji ujistili, že její přítel, ředitel Městských lesů Vsetín Jaroslav Rúčka, by se nemusel bát o místo.

Čunek prohlásil, že s jejich akcí nemá nic společného. Přesto ale zavolal starostce Vsetína Květoslavě Othové, aby Rúčkovi zatelefonovala a ujistila ho, že se o svou pozici nemusí bát.

***

POLITICI O ČUNKOVĚ ODCHODU Z VLÁDY A NÁVRATU DO NÍ

1. 11. ODCHÁZÍM

„Já jsem se rozhodl, aby toto vyšetřování bylo pro veřejnost, pro vás pro všechny nezávislé, tak na středeční vládě odstoupím z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.“ Jiří Čunek o důvodech své rezignace na vládní funkce na mimořádné tiskové konferenci.

2. 11. STRANA JAKO RUKOJMÍ

„Předseda Čunek si svým postupem bere KDU-ČSL jako rukojmí a snižuje kredit křesťansko-demokratické politiky v České republice. Křečovitě se snaží udržet ve funkci bez ohledu na politickou realitu.“ Europoslanec Jan Březina o Čunkově rozhodnutí zůstat v čele strany i po odchodu z vlády. „Ke sjednocení KDU-ČSL to určitě nepovede.“ Místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal o tomtéž.

6. 11. STRANU VEDU DÁL

„Nemám se za co stydět.“ To zdůraznil Jiří Čunek v noci, poté co lidovcům vysvětloval, jak přišel ke 3,5 milionu korun. O jeho odstoupení z postu šéfa lidovců se nehlasovalo.

20. 11. STÍHÁNÍ ZASTAVENO

„Kauza končí, ale nebude-li použito nějakého opravného prostředku, pachuť a otazníky zůstávají.“ Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek reaguje na rozhodnutí žalobce zastavit stíhání Jiřího Čunka kvůli obvinění z korupce.

4. 12. ČUNEK DO VLÁDY...

„Z 23 přítomných bylo 15 pro, takový je výsledek celostátního výboru.“ Jiří Čunek večer oznamuje výsledek, kterým vedení lidovců vyjádilo přání, aby se vrátil do vlády. „Jejich požadavek těžko mohu odmítat.“ Bezprostřední reakce premiéra Topolánka.

5. 12. ... ALE NE HNED

„Je mimořádné nešťastné, že o tom rozhodli v den jednání o vyslovení nedůvěry vládě.“ Šéf zelených Martin Bursík o rozhodnutí celostátní konference lidovců. „Myslím, že daleko šťastnější by bylo, kdyby si na to nechali čas a kdyby nejednali tak ukvapeně a doporučili pověřit řízením jiného ministra.“ Premiér Mirek Topolánek o tomtéž.

Autor: