31. října 2007 15:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek přiznal, že bral

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 157Diskuse
Jiří Čunek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek | foto: Standa KrupařLidové noviny

PRAHA Po téměř dvou dnech mlčení vicepremiér Jiří Čunek promluvil. Šéf lidovců vedení strany přiznal, že bral sociální dávky. K milionům v bance, které podle reportáže ČT uložil ve stejnou dobu, prý ale měl omezený přístup. "Proto jsem o dávky žádat mohl," hájí se Čunek.

"Necítil to jako zdroj svých příjmů, s nimiž může disponovat, tak jsem to pochopila," řekla k milionům předsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová.

Lidovci dali Čunkovi čas do úterý, kdy má na mimořádném celostátním výboru předložit hodnověrné doklady. "Některé z těch sociálních dávek pobíral, on to rozhodně nepopírá. Prostředky, které byly uložené, je možné doložit a bude na tom pracovat," řekla Šojdrová.

Mnozí lidovci už dali najevo, že i kdyby měl Čunek na dávky nárok a zákon neporušil, je jeho jednání přinejmenším morálně nepřijatelné.
"Normální chlap, který má dvě zdravé ruce, nečerpá sociální dávky, když má miliony na účtech," prohlásil lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

Severa: Pochybuji, že se to dá vysvětlit
Další lidovec, poslanec Pavel Severa, dodal, že pokud jeho stranický předseda nedokáže pochybnosti kolem sociálních dávek a milionových vkladů rozptýlit, neměl by ve vládě zůstat. "Osobně mám určité pochybnosti, jestli se to vysvětlit vůbec dá," tvrdil poslanec.  S tím souhlasí i premiér Mirek Topolánek. Ten Čunka z vlády vyhodí, pokud vicepremiér dostatečně nevysvětlí majetkové poměry své rodiny.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj podle České televize v roce 1998, kdy jeho rodina pobírala sociální dávky od státu, vložil do bank celkem 3,5 milionu korun. Kromě obvyklých rodičovských příspěvků a příspěvků na děti brali Čunkovi údajně v letech 1996 a 1997 také sociální příplatky a příspěvky na bydlení. V letech 1996 až 1999 údajně dostali Čunkovi od státu desítky tisíc korun.

Čunek dříve tvrdil, že nebude informovat o své finanční situaci před rokem 1998, kdy se stal starostou Vsetína. Už dříve ale byl zastupitelem i místostarostou města. Šéf lidovců navíc v pořadu tvrdil, že kromě přídavků na děti a za narození dítěte nebral žádné sociální dávky.

Vedoucí odboru státní sociální podpory úřadu městské části Praha 13 Ivana Jahodová řekla, že stav na účtu při rozhodování o dávkách úřad nezajímá. "Nás zajímají aktuální příjmy toho člověka, a to v rozhodném období... Ale jestli má na účtu milion, nás opravdu
nezajímá," dodala Jahodová.Pokud ale někdo vědomě neoprávněně pobírá sociální dávky, jde o trestný čin.

  • 157Diskuse

Najdete na Lidovky.cz