Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Čunkův případ bude za tři týdny promlčen

Česko

  19:45
PRAHA - Zítra projedná senátní imunitní výbor imunitu bývalého starosty Vsetína Jiřího Čunka, který mohl vzít v roce 2002 od realitní firmy H&B Real půlmilionový úplatek. O Čunkově vydání k trestnímu stíhání rozhodne Senát za dva týdny, sdělil šéf horní komory Přemysl Sobotka. Jen pár dní nato však uplyne promlčecí lhůta případu.

Jiří Čunek. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Předpokládá, že se senátoři sejdou 7. nebo 8. února. Policie Čunka podezírá z toho, že jako vsetínský starosta vzal půlmilionový úplatek. Senátor obvinění odmítá. Poskytnutí úplatku odmítá i firma H&B Real, od které podle podezření policie mohl Čunek peníze získat. Čunek chce kvůli svému očištění požádat kolegy o zbavení imunity.

Totéž bude navrhovat i členka senátního imunitního výboru Daniela Filipiová (ODS), která má Čunkův případ v horní komoře na starosti. "Jednoznačně budu navrhovat, aby pan ministr Čunek byl zbaven imunity a vydán k trestnímu stíhání. Pokud vím, i on sám o to žádá," řekla dnes novinářům Filipiová.

Výbor má o případu jednat ve středu za účasti Čunka. Senátorka si od policie vyžádala materiály kvůli upřesnění žádosti o Čunkovo vydání. Na jejich základě se však nedomnívá, že by případ byl politicky motivován. "Já si to nemyslím," řekla Filipiová na dotaz ČTK.

Promlčení se rychle blíží
Ani předseda imunitního výboru Jiří Pospíšil (ODS) se nedomnívá, že by měl případ souvislost s Čunkovým senátorstvím. I on hodlá žádosti policie i Čunka vyhovět.

Šéf horní komory podotkl, že musí počkat na závěry imunitního výboru. O termínu schůze pak rozhodne organizační výbor. Kdyby se schůze podle Sobotky konala 7. či 8. února, podařilo by se žádost o zbavení imunity projednat před promlčením případu.

Pětiletá promlčecí lhůta uplyne 11. února. Čunka totiž protikorupční policie podezírá z toho, že si úplatek se zástupcem firmy H&B Real dojednal 11. února 2002. Filipiová potvrdila informace o tom, že důkazem proti Čunkovi má být to, že si nynější
vicepremiér tehdy uložil na svůj účet 497.000 korun a krátce před tím si firma H&B Real vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší.

Firma tvrdí, že tato vybraná částka byla určena do firemní pokladny na doplnění hotovosti. ČTK sdělila, že jako realitní firma používá hotovostní platby běžně. "Všechny převody z banky do pokladny jsou řádně evidovány v účetnictví firmy.

Vybraná částka dne 11. února 2002 byla rovněž přijata do firemní pokladny. Částka v žádném případě nebyla použita jako úplatek pro Jiřího Čunka," oznámilo dnes vedení společnosti. Dodalo, že připravuje právní kroky na svou ochranu.

Manželka o úsporách nic neví
Čunek uvedl, že uložil úspory, které našetřil s manželkou. Ta si však na tak velkou sumu nevzpomíná. Čunek dnes v internetovém rozhovoru zdůraznil, že zmíněnou částku prokazatelně vydělal a ušetřil. Kvůli případu odmítl rezignovat na vládní funkci, jak ho k tomu vyzývali opoziční sociální demokraté.

Podle vicepremiéra Petra Nečase (ODS) záležitost není nepříjemná jen pro ministra Čunka, ale i pro vládu. "Mně vyvstávají velké otazníky nad načasováním tohoto kroku (případné trestní stíhání) i nad konkrétní policejní složkou, která s tímto krokem přišla," řekl dnes novinářům Nečas.

Informace o případu se objevily minulý týden před hlasováním sněmovny o důvěře vládě. Nečas je přesvědčen o tom, že podezření bude Čunek schopen přesvědčivě vyvrátit. Podle něj může být i důsledkem "určitých osobních sporů" na vsetínské radnici.

Filipiová se domnívá, že veřejné doložení původu Čunkových peněz a majetku je vicepremiérovou záležitostí. Osobně si ale myslí, že by to celou věc zprůhlednilo. "Bylo by to v jeho prospěch," dodala.

Autoři: ,