Jenomže oni nic jiného než bojovat neumí, a tak někteří z nich padají na dno. Pár jich páchá trestnou činnost, jiní se třeba dají k extremistům. "Jsou totiž schopni vycvičit ostatní, jsou kvalitními bojovníky i plánovači operací," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš.
"Alternativní" armádaZ české armády každoročně odcházejí do civilu stovky zaměstnanců, včetně elitních vojáků. Loni opustilo armádní řady celkem 1658 vojáků. Pouze 722 z nich požádalo o rekvalifikaci. |
Vedení armády ale teď hledá způsob, jak vojákům odchod z kasáren "zlidštit": ještě během služby by se měli připravit na civilní povolání při rekvalifikačních kurzech ve Vyškově a Moravské Třebové,
S přípravou koncepce nyní finišuje náměstek ministra obrany Michael Hrbata. "Semináře by měly být zaměřeny stejně jako kurzy pořádané úřady práce. Tedy třeba na práci s počítačem nebo účetnictví," přibližuje Hrbata.
Pro zvětšení rozklikněte
Armáda dosud tento problém příliš neřešila. Vojáci, kteří si svůj handicap uvědomovali, se museli vzdělávat "bokem". To je i případ bývalého pilota vojenského vrtulníku Jiřího Kohouta, který si po dochodu z armády založil vlastní firmu s výpočetní technikou. "Ještě v rámci služby jsem si bokem dělal odbornou praxi s počítači," říká Kohout, Pokud se podle něj voják včas nedovzdělá, hrozí mu pád na dno. Ze základny totiž vychází s nulovými zkušenostmi.
Armádu každoročně opouští tisíce zaměstnanců.
Jen vloni ukončilo služební poměr 1658 vojáků z povolání, jejich průměrný věk byl 35,6 let. Pouze 722 z nich, tedy necelá polovina, zažádalo o dobrovolný rekvalifikační kurz. Vedení armády nemá přehled, kam její profesionálové odcházejí. "Nedá se vyloučit, že ke zneužití znalostí vojáků může docházet," říká Hrbata.
Velké téma o vojácích v civilu si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání deníku