11. listopadu 2010 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cvičili je pro válku, tisíce elitních vojáků teď ale tápou v civilu

Armáda ČR - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Jsou vycvičeni pro boj zblízka, bravurně ovládají zbraně. Ideální průprava pro válečné konflikty kdekoli na světě. Tisíce elitních vojáků – o nichž je řeč – však každoročně armádu opouští a v civilním životě je jim nabytá vojenská zkušenost často nanic.

Jenomže oni nic jiného než bojovat neumí, a tak někteří z nich padají na dno. Pár jich páchá trestnou činnost, jiní se třeba dají k extremistům. "Jsou totiž schopni vycvičit ostatní, jsou kvalitními bojovníky i plánovači operací," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš.

"Alternativní" armáda

Z české armády každoročně odcházejí do civilu stovky zaměstnanců, včetně elitních vojáků. Loni opustilo armádní řady celkem 1658 vojáků. Pouze 722 z nich požádalo o rekvalifikaci.

Vedení armády ale teď hledá způsob, jak vojákům odchod z kasáren "zlidštit": ještě během služby by se měli připravit na civilní povolání při rekvalifikačních kurzech ve Vyškově a Moravské Třebové,

S přípravou koncepce nyní finišuje náměstek ministra obrany Michael Hrbata. "Semináře by měly být zaměřeny stejně jako kurzy pořádané úřady práce. Tedy třeba na práci s počítačem nebo účetnictví," přibližuje Hrbata.

Pro zvětšení rozklikněte
Alternativní armáda - grafika

Armáda dosud tento problém příliš neřešila. Vojáci, kteří si svůj handicap uvědomovali, se museli vzdělávat "bokem". To je i případ bývalého pilota vojenského vrtulníku Jiřího Kohouta, který si po dochodu z armády založil vlastní firmu s výpočetní technikou. "Ještě v rámci služby jsem si bokem dělal odbornou praxi s počítači," říká Kohout, Pokud se podle něj voják včas nedovzdělá, hrozí mu pád na dno. Ze základny totiž vychází s nulovými zkušenostmi.

Armádu každoročně opouští tisíce zaměstnanců.
Jen vloni ukončilo služební poměr 1658 vojáků z povolání, jejich průměrný věk byl 35,6 let. Pouze 722 z nich, tedy necelá polovina, zažádalo o dobrovolný rekvalifikační kurz. Vedení armády nemá přehled, kam její profesionálové odcházejí. "Nedá se vyloučit, že ke zneužití znalostí vojáků může docházet," říká Hrbata.

Velké téma o vojácích v civilu si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání deníku

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.