Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cviky, které vám vrátí zdraví

Česko

Cviky pro starší

Přestože řada z nás svádí své problémy se zdravím a nadváhou na genetiku, dědičnost za ně může jen ve zlomku případů. Mnohem podstatněji – až z 80 % – zdraví ovlivňuje náš životní styl.

Mezi hlavní zásady zdravého životního stylu patří bezpochyby pestrá a vyvážená strava, přiměřená fyzická aktivita a dostatečný odpočinek. Neexistuje univerzální návod na jeho dodržování, ale omezit konzumaci alkoholu, nezapomínat na zeleninu, ovoce a tekutiny (denně bychom měli vypít alespoň 2 litry nejlépe neslazené vody) a dávat přednost celozrnnému pečivu před bílým jsou zásady, jimiž se může řídit trénovaný sportovec i sedmdesátiletá babička.

Pohybovou aktivitu bychom si naopak měli vybírat podle svých zdravotních a fyzických možností. Nejjednodušší a pro každého dostupný sport je chůze, delší procházka ve svižném tempu prospěje kardiovaskulárnímu systému a zpevní svaly na nohou a hýždích, podobně univerzální a vhodné i pro osoby s nadváhou je třeba plavání. Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoli sport, mějte na paměti, že aby měl pohyb smysl a vedl k viditelným výsledkům, měli byste se mu věnovat zhruba třikrát do týdne. Přesněji „tři a půlkrát týdně“ – tedy obden. V ideálním případě by aerobní aktivitu (cca dvakrát týdně – běh, jízda na kole, běžky, svižná procházka) měla střídat aktivita silová (jednou týdně – posilování doma či ve fitku, power jóga) a jedna strečová, tzv. relaxačně-protahovací jednotka: klidnější procházka, dvacetiminutový strečink, ale i sauna či masáž.

Tělo se vám za dodržování zásad zdravého životního stylu odmění nejen zdravím, lepší kondicí či větší odolností proti nemocem (pro ty, kterým v lednu imunita přesto všechno klesá k hodnotám jako teplota venku, jsou tu volně prodejné prostředky k jejímu posílení a některé doplňky stravy), ale v neposlední řadě i psychickou pohodou.

A těm, kteří se sportem začínají od nuly, přinášíme na následujících stránkách pár tipů, jak protáhnout své tělo třeba během odpolední procházky v parku.

1Pro starší generaci jsou spíše než aerobní aktivity vhodné nejrůznější protahovací cviky (zejména ty proti bolestem zad a kloubů). Například vytahování se za rukou: Vsedě (tělo je srovnané, sedíme na kraji lavičky, pouze na sedacích hrbolech, ramena tlačíme dolů, hlava v prodloužení páteře) se jednou rukou opíráme o sedák, druhou vytahujeme nahoru – až do konečků prstů. Při tomto cviku je důležité uvědomit si zapojení všech svalů, loket je propnutý a brada stále rovně, ale ne vytažená dopředu a nahoru, spíše jako bychom pod ní drželi jablko. V krajní poloze s rukou nahoře vydržíme asi 20 vteřin, vydýcháme a předklonem se pomalu vracíme dolů.

Varianty: opřeme se o loket. Případně lze ruce zvednout nad hlavu a naklánět je do stran, v každé poloze opět několik sekund vydržte.

Protahuje: celá horní polovina těla.

2Dlaně (prsty směřují nahoru) přiložíme k sobě a zatlačíme. Totéž opakujeme s prsty směřujícími dopředu, dolů, k sobě...

Protahuje a posiluje: ruce, prsní svaly.

3Ze sedu na lavičce jdeme pomalu do předklonu, koleno je propnuté, pata dopředu. Není potřeba se nohy dotýkat čelem, naopak: předklon jde až z kyčle – jako bychom chtěli břicho položit na stehno.

Varianta: Sedíme vzpřímeně, záda jsou rovná.

Bradu skloníme na prsa, vydržíme 20 sekund a povolíme (ramena přitom tlačíme dolů, lopatky k sobě).

Protahuje: záda (trapézové, meziobratlové svaly a zdvihače krku) a zadní strana dolních končetin, zejména lýtka. 4Cévní gymnastika: Vestoje „pumpujeme“ dlaněmi – prsty střídavě balíme v pěst a zase roztahujeme. Současně s tím děláme pažemi půlkruhy: připažíme a pomalu „pumpujeme“ nahoru, chvíli vydržíme – a zase dolů.

Doplníme klasickým kruhovým pohybem rukou (už bez pohybu prstů): kroužíme zápěstím, lokty, pažemi...

dopředu, dozadu, stejným směrem i každou rukou jinak. Procvičuje: ruce, koordinace.

5Opět sedíme (na sedacích hrbolech, srovnaní) na lavičce, ramena tlačíme dolů, hlava v prodloužení těla, nadechneme se a s výdechem se otáčíme na jednu a posléze druhou stranu. Můžeme si pomoct pažemi a ručkovat po opěradle, oči by měly doprovázet směr pohybu.

Protahuje: celá horní polovina těla, zejména břicho.

Obecně bychom protahovací cviky měli opakovat cca třikrát, posilovací osmkrát, následuje pauza. Série je samozřejmě postupně možné zvedat – ale maximálně na patnáct.

6Stoj na jedné noze – pokusíme se několik vteřin vydržet, poté nohu vyměníme a opakujeme.

Procvičuje: koordinace.

7Protahování prsních svalů: Roztaženou dlaní se opíráme například o strom – loket v úhlu 90 stupňů. Vahou těla (a s protilehlou nohou mírně vykročenou) jdeme pomalu do předklonu. Nehmitáme, zkusíme asi dvacet vteřin vydržet a vrátíme se do původní polohy.

Důležité je udržet tělo v rovině, neprolamovat rameno, i když nás ještě „níž“ pouští – pak už bychom neprotahovali velký prsní sval.

Varianta: loket a rameno jde o něco výš, respektive níž – procvičíme i horní, respektive spodní část prsního svalu Protahuje: prsní svaly. ?

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...