Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Cyrilovy nepravdy a „sr..ky“

Česko

Politický reportér si často přeje být kouzelnou muškou jako v seriálu Arabela, aby mohl nerušeně poslouchat ta nejtajnější jednání. Nejen, že by rád věděl, jak taková jednání vůbec vypadají. Jestli například členové vlády při jednání mluví oficiálně, anebo si třeba řeknou: ta věc je sr..ka, jak to k některým z nich sedí víc. Zajímavější je slyšet (nejlepší by bylo i vidět), jak třeba vypadá rozhodování o velkých zakázkách, například tendru na likvidaci ekologických škod. Zvlášť když exministr a šéf lidovců Cyril Svoboda vyrukuje prostřednictvím LN s tvrzením, že vládu zásadně ovlivnil „blábol“, tedy posudek sepsaný Ústavem práva AV ČR, mimo jiných „plzeňským Marxem“ Kindlem. Kromě jiného měl Svoboda protestovat proti tomu, že na „projekt nelze použít koncesní právo“, na vládě tvrdil, že s projektem, jak ho předložil Miroslav Kalousek, nesouhlasí, ale byl přehlasován, protože „vláda dala na posudek“.

V Kalouskově kanceláři si bylo možné záznam z onoho jednání vlády z 24. listopadu 2008 poslechnout. V úvodu Kalousek upozorňuje, že projekt není bez rizik, přesto doporučuje, aby vláda dala souhlas s koncesním projektem, který už podmíněně schválila. Premiér Mirek Topolánek poté vyzývá, že „kdo má jakoukoliv pochybnost, ať se začne ptát“. Slovo si bere Martin Bursík. Mimo jiné upozorňuje na to, že uváděná částka 115 miliard není „nic jiného než součet garancí“ a skutečné náklady mohou být nižší (okolo 45–50 miliard). Takže varuje před tím, aby vláda věc prodala za nejvyšší nabídku, třeba „jen“ okolo 80 miliard. Následně Kalousek vysvětluje, že cena se bude skládat ze dvou parametrů: ceny zakázky (za práci) a ceny peněz (tedy za kolik si výherce dokáže půjčit). Když bude mít nižší úrok, může se snížit celková částka. „A vzhledem k tomu, že není známa cena peněz, nelze říct dopředu číslo.“ Teprve pak se ujme slova Svoboda. A opravdu řekne, že by za „posudek ústavu nedal ani korunu“. Chtěl by prý vědět, jaké byly ústavu zadány otázky, zda podléhá notifikaci a zda je věc v souladu s právem evropského společenství. Ve své řeči několikrát zmíní, že Kalouskem předložený projekt „riziko není“, ale chce to z posudku slyšet jasně. Slova proti koncesnímu projektu z jeho úst nezazní, protest proti čemukoliv jinému než posudku samotnému a jeho zpracování také ne.

Topolánek si není jist, zda posudek předkládat do vládních materiálů. Pak navrhne, aby byl jako zbytečný z dokumentace vyloučen. „Vylučme ten papír, jsme si jisti, že nic nehrozí,“ reaguje Kalousek. Posudek je z dokumentace vyřazen, ačkoliv za něj Kalouskovi lidé zaplatili asi 100 tisíc korun. Poté se o projektu hlasuje. Pro jsou všichni včetně Cyrila Svobody. Ten už se v Právu Kalouskovi omluvil, že tvrdil opak. Když mu včera LN volaly, přes zjevné rozpory si stál na svém, aniž by je vysvětlil. Tvrdil, že to nechce „posouvat do osobní roviny“. Proč ale předtím neříkal pravdu? Proč raději jen nekritizoval desítky tisíc vyhozených za zbytečný papír? Že by šlo hlavně o nevyřízené spory mezi ním a Kalouskem, který mu odvedl lidi do TOP 09? Což ale nic nemění na otázce, proč Kalousek desítky tisíc za irelevantní posudek vyhodil. Mimochodem: slova jako sr..ka na vládě (třeba zrovna od Kalouska) také zazněla. Byť jich nebylo tolik, kolik by si člověk představoval a čekal.

O autorovi| PETR KOLÁŘ, redaktor LN

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...