Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

CZ.NIC hrozí odblokováním dezinformátorů. Bez příkazu soudu odmítá pokračovat

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Osm dezinformačních webů, které provozovatel českých internetových domén po domluvě s bezpečnostními složkami státu na konci února zablokoval, opět odblokuje, pokud nebudou vyřazené na základě příkazu soudu, policie či jiného kompetentního orgánu. Sdružení CZ.NIC, které české domény .cz provozuje, to uvedlo v tiskové zprávě.
  14:50aktualizováno  16. května 18:20

„V zájmu transparentnosti a předvídatelnosti svého rozhodování sdružení CZ.NIC po splnění účelu blokace oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů, ponechá sdružení dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu,“ uvádí se v tiskové zprávě. K odblokování by tak mohlo dojít již koncem května.

K iniciativě sdružení CZ.NIC se s velkou pravděpodobností připojí i Asociace provozovatelů mobilních sítí (AMPS), která o několik dnů později než provozovatel domén na vyzvání vlády a Národního centra kybernetických operací zablokovala další weby. Mezi ně patřila mimo jiné i česká odnož nechvalně známého ruského webu Sputnik.

Informaci potvrdil redakci iDNES.cz prezident AMPS Jiří Grund. „V rámci mimořádné situace jsme se snažili vyhovět bezpečnostním složkám, nicméně jsme očekávali, že za několik měsíců připraví stát nějaké jasné návody a mantinely, jak postupovat. Snažili jsme se k tomuto kroku vyzvat Český telekomunikační úřad po vzoru toho slovenského, který na základě doporučení EU vydal seznam webů, které se mají blokovat. Ten nás ale nevyslyšel,“ vysvětlil prezident.

Později Grund redakci kontaktoval znovu s pozměněným stanoviskem asociace. „Dezinformace jsou dlouho neřešeným problémem a souhlasíme s potřebou koncepčního přístupu vlády,“ sdělil.

Ředitel správce domény .cz sdružení CZ.NIC Ondřej Filip dříve vysvětlil, že k zablokování došlo na základě 17. článku pravidel sdružení, podle kterého může CZ.NIC laicky řečeno vypnout webovou stránku, pakliže zde dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti. Celé znění je dostupné na internetových stránkách sdružení.

Sdružení může „vypnout“ webovou stránku na dobu jednoho měsíce a to opakovaně, jak se také zatím dělo. Tři z osmi zablokovaných webů již oznámily, že se proti postupu budou bránit žalobou o náhradu škody.

Sdružení CZ.NIC od počátku deklarovalo, že jde o mimořádné opatření v rámci neočekávané situace. Čtvrteční tiskovou zprávou se ale sdružení jasně přihlásilo k více systémovému procesu. Nesystémovost již předtím kritizovali někteří právníci.

Po změně volá například expert na technologické právo Zdeněk Kučera z advokátní kanceláře Dentons. „Osobně se domnívám, že je nešťastné blokovat celé weby či IP adresy webů, jelikož se vám zkrátka může stát, že se závadným obsahem můžete zablokovat i obsah nezávadný. To konkrétní řešení v případě zmíněné záležitosti bylo nesystémové, šlo o okamžitou reakci na nečekaný stav. Pokud by ČR chtěla jít cestou blokací, tak by měla přijmout řešení systémové,“ sdělil Kučera.

Zde se podle Kučery dostáváme do obrovského střetu lidských svobod a práv a to konkrétně práva na informace a na svobodu slova. Podle právníka by zde měly nejlépe vždy rozhodovat soudy a pokud se nejedná o flagrantní porušení práva, například by mohlo jít o dětskou pornografii, terorismus a další, tak by se nemělo rozhodovat tzv. ex parte, tedy bez účasti druhé strany.

„Musí existovat jasně daný proces s jasně daným přezkumem. A to se v tomto případě nestalo,“ myslí si Kučera. „Ačkoliv nejsem čtenářem Aeronetu, tak jako právníkovi mi vadí cesta, kterou se to provedlo,“ doplnil.

Argument, že kauza nakonec, jak bylo zmíněno výše, stejně skončila u soudu, je podle Kučery lichý, neboť spor zde skončil ad hoc, jednorázově, jako okamžitá reakce právě kvůli absenci běžné legislativy.

Protidezinformační legislativa vzniká

„V současné době resort vnitra intenzivně pracuje na této konkrétní legislativě, aby mohla být předložena vládě k dalšímu rozhodnutí,“ sdělil na dotaz, zda se právní úprava chystá, Jiří Korbel, mluvčí ministerstva vnitra. Informaci potvrdil i mluvčí vlády Václav Smolka a dodal, že „v tuto chvíli se nedá blíže určit, kdy bude zákon předložen“.

Mimo tohoto konkrétního legislativní návrh k blokování zdrojů, které šíří závažné dezinformace je aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení materiál nazvaný Analýza kapacit státu čelit dezinformační vlně. Jde o materiál analyticko-koncepční, nelegislativní, který obsahuje sérii návrhů, jak systémově uchopit politiku vlády v oblasti dezinformací.

„Ministerstvo vnitra tedy tímto materiálem připravuje koncepční a nerepresivní, tedy zejména preventivní a osvětové, uchopení protidezinformační politiky státu,“ dodal Korbel.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan novinářům ve Sněmovně řekl, že blokování dezinformačních webů není politickým rozhodnutím. „V počátku války rozhodně vláda nijak nebránila a nezasahovala proti tomu, aby čistě lživé weby podporující ruskou agresi byly blokovány. Ale v zásadě v tento moment instrumentů na to, jak situaci udržet nadále tímto způsobem, příliš nemáme, je to finálně rozhodnutí CZ.NIC,“ poznamenal.

Vláda Andreje Babiše v demisi 22. listopadu schválila materiál nazvaný Akční plán k Národní strategii pro čelení hybridním hrozbám, který představil 15. konkrétních bodů, jak čelit útokem v kyberprostoru, s konkrétními termíny pro různá ministerstva. Materiál je dostupný ZDE.

Jak potvrdila Vanesa Šandová z tiskového odboru Úřadu vlády ČR s odvoláním na Ministerstvo obrany ČR, s tímto plánem počítá i vláda Petra Fialy a na plánu jako celku se momentálně pracuje.

Ačkoliv není jasné, kdy bude nyní akutně potřebný a řešený protidezinformační zákon připraven a schválen, například bod 15. zmíněného Akčního plánu, který dostalo na starosti Ministerstvo vnitra ČR, počítal s předložením podobné legislativy ve druhém čtvrtletí letošního roku, tedy maximálně do konce června. Bod zní: „Zpracovat a předložit vládě návrhy změn právní úpravy pro posílení možností ČR čelit dezinformacím.“

„Proces tvorby tohoto nelegislativního materiálu započal, nicméně musel být přerušen vzhledem k urgentnímu konkrétnímu úkolu vlády navrhnout legislativní návrh blokování zdrojů, které šíří závažné dezinformace,“ uvedl Jiří Korbel z ministerstva vnitra. „Až bude tento konkrétní legislativní úkol splněn, vrátíme se k původnímu obecnějšímu úkolu a budeme zkoumat další možnosti, jak posílit právní řád ČR v oblasti dezinformací,“ doplnil.

Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo 25. února 2022, den po útoku Ruska na Ukrajinu, osm dezinformačních webů, u kterých byla velká šance, že by mohly šířit prookupantské narativy. Zablokované jsou weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

2. března 2022

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...