Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Dalajlama poprvé u kancléřky

Česko

V reakci na schůzku Merkelové s tibetským duchovním vůdcem Peking zrušil německo-čínské sympozium

BERLÍN/PRAHA „Je to zásadový člověk.“ Tak označil o víkendu tibetský duchovní vůdce dalajlama německou kancléřku Angelu Merkelovou. A měl k tomu pádný důvod. Šéfka německého kabinetu totiž v neděli nositele Nobelovy ceny míru přijala ve svém úřadě. Učinila tak navzdory protestům čínské vlády. Tohoto gesta se přitom neodvážil nikdo z jejích předchůdců.

„Myslím, že má zájem o opravdové přátelství,“ řekl dalajlama na adresu Merkelové. Jak uvedl pro Süddeutsche Zeitung, na německé političce si zejména váží její „statečné obhajoby lidských práv a náboženské svobody a jejího angažmá na poli ochrany životního prostředí“. Úřad Merkelové setkání označil jako „soukromou výměnu myšlenek“.

Nebude ani snídaně

Reakce Pekingu na sebe nenechala dlouho čekat. Čínská strana na poslední chvíli odřekla svou účast na dvoudenním sympoziu v Mnichově, kde měli čínští experti a diplomaté jednat se spolkovou ministryní spravedlnosti Brigitte Zypriesovou. Tato schůzka byla součástí tak zvaného „státoprávního dialogu“, který byl zahájen za vlády kancléře Gerharda Schrödera. Právě jemu byla vytýkána přílišná vstřícnost vůči Pekingu s cílem neohrozit ekonomické vztahy obou zemí. Mnichovské sympozium, které mělo začít v neděli, Číňané oficiálně zrušili z „technických důvodů“.

Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch také odřekl snídani se svým německým kolegou Frankem Walterem Steinmeierem, která se měla uskutečnit tento týden v New Yorku. Podle čínské strany se tak stalo „z časových důvodů“.

Peking původně žádal, aby Berlín dalajlamovi zakázal vstup do země. To však německá vláda odmítla: „Když kancléřka vyslovila své pozvání (dalajlamovi), byla si velmi dobře vědoma toho, co dělá,“ uvedl k tomu mluvčí spolkového kabinetu Thomas Steg.

Dalajlama přiletěl do Německa z Rakouska, kde se mimo jiné sešel s kancléřem Alfredem Gusenbauerem. I proti této schůzce Čína protestovala. Podle Pekingu totiž dalajlama usiluje o odtržení Tibetu od Číny. Ta okupuje dříve samostatný stát od roku 1951. Dvaasedmdesátiletý duchovní vůdce proto žije od roku 1959 v indickém exilu.

Za svůj postoj k dalajlamovi si Merkelová vysloužila pochvalná slova, která zaznívala napříč politickým spektrem. Například podle Jürgena Trittina z opozičních Zelených si Čína bude muset zvyknout na to, že Německo „si nenechá předepisovat, jak se má chovat v otázkách týkajících se lidských práv“. Také šéf SPD Kurt Beck setkání kancléřky s dalajlamou ocenil. V televizi ARD jen dodal, že by se taková schůzka měla konat na „neutrálním místě“.

Za dva roky, co stojí v čele vlády, navštívila Angela Merkelová Čínu dvakrát. Na jedné straně se tak snažila podpořit velmi dobré hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi. Zároveň ale nadnesla téma dodržování lidských práv a setkala se také s novináři, kteří jsou kritičtí vůči čínskému režimu.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....