Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dalí, FC Barcelona i Costa Brava

Česko

Katalánci mají dlouhou historii, vlastní vlajku i hymnu a především hrdost

BARCELONA/PRAHA Je považováno za nejbohatší část Španělska. Žije zde téměř šestina obyvatel království a katalánská historie má své kořeny hluboko ve středověku.

Již řadu let se Katalánsko, oficiálně označované za jednu z autonomních oblastí Španělska, opět hlásí o svá práva. Není to ovšem nic nového, stoupenci svébytnosti tohoto území na španělské straně Pyrenejí mají na co navazovat. A proti komu se bouřit, ať už šlo o nepřátele domácí, či venkovní.

V osmém století se katalánské území stalo bojištěm mezi Maury a Franky a právě vítězná Francká říše od té doby určovala zdejší vývoj. A už koncem století desátého se objevují odbojné projevy, které vedou ke vzniku samostatného Katalánského knížectví s Barcelonou jakožto svým správním střediskem. Následné období ovlivněné propojením s Aragonským královstvím končí na začátku 18. století společně s válkou o dědictví španělské. Katalánci, kteří podporovali nároky Habsburků proti Bourbonům, totiž vsadili na špatnou stranu. Zároveň s nástupem Filipa, vévody z Anjou, na španělský trůn tak upadá i jejich postavení.

Politická nepřízeň je ale vyvážena alespoň průmyslovým rozvojem Katalánska. To s sebou zároveň přináší i jakousi zdejší formu „národního obrození“, plně uspokojeny jsou ovšem ambice tohoto hnutí až ve 20. století. To když je zároveň s koncem diktatury Prima de Rivery obnovena i široká autonomie Katalánska. Vzestup a pád autonomie Jenže konec občanské války a nástup Franceska Franka do čela Španělska koncem 30. let znamená i udušení snah historických regionů po samosprávě. V zemi je zavedena tuhá centralizace, proti níž se nejhlasitěji – a pomocí nejkrvavějších metod – ozývají Baskové.

Po Frankově smrti (1975) se poměry ve Španělsku pomalu, ale jistě demokratizují. A obnovena je i katalánská autonomie. V roce 1980 se konají první volby do regionálního parlamentu, proces pokračuje koncem 90. let posílením role katalánštiny a v následných letech dalším posílením samosprávných prvků. Právě vlastní jazyk ostatně hraje pro Katalánce důležitou roli. Sice se mohou chlubit svými slavnými rodáky v čele s malířem Salvadorem Dalím, plážemi Costa Brava či věhlasným fotbalovým klubem FC Barcelona. I jeho webové stránky jsou ale nejdřív v katalánštině. A jedna z adres, kde je lze nalézt, zní www.fcbarcelona.cat.

***

Katalánsko

Základní údaje

Počet obyvatel Katalánska je podle údajů z roku 2008 zhruba 7,3 milionu. To je přibližně 16 procent španělského obyvatelstva. Hlavním městem je Barcelona, kde sídlí i stejnojmenný slavný fotbalový klub. V rámci Španělska má Katalánsko status autonomní oblasti. Je tvořeno provinciemi Gerona, Barcelona, Tarragona a Lérida. Hlavním jazykem je katalánština, její postavení posílil zákon, který regionální parlament schválil v roce 1997.

Autor: