21. srpna 2014 10:58, aktualizováno  15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík promluvil o svém příjmu. Měsíčně si přijde na 300 až 400 tisíc

Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu... | foto: Mafra - Dan Materna

Expremiér Mirek Topolánek (ODS) se ve čtvrtek u soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. Topolánek uvedl, že k žádnému podvodu nedošlo ani dojít nemohlo. Vypovídal také Dalík, který se před soudem vyjádřil ke svým současným aktivitám a finančním příjmům. U soudu vystoupili i zbrojař Michal Smrž a bývalý ministr obrany Martin Barták. Oba popisovali hlavně pozadí tendru na obrněnce.

Topolánek byl na soud pečlivě připraven a vypovídal velmi dlouze. Nejprve zhruba hodinu popisoval vývoj nejdůležitějších armádních zakázek již od roku 2002, kam patřila i obrněná vozidla. Připomněl, že zakázku začaly připravovat a postupně schválily vlády sociálních demokratů v čele s Vladimírem Špidlou, Stanislavem Grossem i Jiřím Paroubkem. Topolánek naznačil, že už tehdy byly korupční tlaky na tehdejší politiky, aby zakázku získala firma Steyr.

Po nástupu první Topolánkovy vlády však byla po problémech s obrněnci smlouva vypovězena. Druhá Topolánkova vláda pak uzavřela novou smlouvu, která mimo jiné zajišťovala dodávku nižšího počtu vozidel.

NAPSALI JSME:

Dalík se podle Topolánka stal pouze terčem zákulisní hry, protože byl označován jako jeho kamarád. "Není tu nikdo, kdo by se mohl dopustit podvodu, ani kdo by tu kauzu chtěl vyšetřit," řekl. "Pokládám za velmi nepravděpodobné a velmi nemožné, že se ta situace vůbec mohla stát," dodal k obvinění Dalíka.

Na schůzkách Dalíka se zahraničními zbrojaři byl i Barták. Podle něj se konaly na žádost zbrojařů, kteří jej nikdy neinformovali o tom, že by někdo požadoval úplatek. Dalík podle něj také zakázku nemohl ovlivnit, žádost o úplatek vyloučil. "Chtěli najít někoho, kdo má blízko k představitelům nejvyšší české exekutivy, získat informace a nasát atmosféru," popsal účel schůzek Barták. Kdo tam Dalíka pozval, prý nevěděl. Podobné schůzky podle něj při vyjednávání o zbrojních zakázkách nebyly výjimečné.

Výpověď zbrojaře Smrže se týkala hlavně pozadí armádní zakázky, na které měl zájem, protože jeho firma byla subdodavatelem munice do obrněných aut. Vláda podle něj původní smlouvu musela vypovědět. Dalíka prý osobně nezná a nevěděl ani o jeho údajném korupčním jednání.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.

Předsedkyně trestního senátu Veronika Čeplová na začátku dnešního jednání Dalíka upozornila, že může být při hlavním líčení obvinění z trestného činu pokusu o podvod překvalifikováno. V horším případě pro lobbistu by soud případ mohl posuzovat jako přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě jako nepřímé úplatkářství, za které hrozí až čtyři roky. Nyní někdejšímu poradci Topolánka hrozí deset let.

Kauza nákupu pandurů je další z případů armádních zakázek, který česká policie a justice řeší. Letos soud nepravomocně zprostil viny Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Před soudem naopak neskončila údajná korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu

Dalík se ve čtvrtek mimo jiné musel vyjádřit ke svým současným aktivitám. Řekl, že působí jako developer, že spolupracuje s firmou pronajímající lodě, zabývá se prodejem a nákupem uměleckých děl a že je spolumajitelem tenisového areálu s hotelem a restaurací u Prahy. Měsíčně si prý vydělá 300 až 400 tisíc korun.

Hlavní líčení ve čtvrtek neskončí. Soud již oznámil, že bude pokračovat 4. září výpovědí slovenského lobbisty Miroslava Výboha nebo bývalého ministra Alexandra Vondry (ODS). Výpovědi dalších svědků ze zahraničí by měla soudkyně pouze číst, ale jedná se i o tom, že by vypovídali přes videokonferenční hovor.

.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!