Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Dálkoví běžci jsou ve hře o Vancouver

PRAHA Stanislavu Řezáčovi blikla naděje, že téměř ve 37 letech své běžky poprvé prožene na olympiádě. Dálkový běžec světové extratřídy, který v minulých letech vyhrál záplavu prestižních závodů na 50 a více kilometrů, se stal společně s dalším „laufařem“ Petrem Novákem nově členem Patria Direct Teamu a vymanil se tak víceméně z jakéhosi bludného kruhu.

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek v letech minulých sázel spíše na lyžaře, které měl pod kontrolou. Případnou nominaci individualisty Řezáče podmiňoval účastí na závodech Světového poháru, kde by poměřil síly s českou elitou. Jenže tam Řezáč zpravidla nemohl, neboť si vydělával na chleba na dálkových bězích.

Teď se mu ale vrátka pootevřela, protože je náhle finančně zajištěný.

„Je to pro mě výzva,“ řekl Řezáč, který si ve své kariéře dojel také třikrát pro bronz při královském dálkovém závodě Vasově běhu na 90 kilometrů.

„Jestli se na olympiádu ve Vancouveru dostanu, bral bych umístění do 16. místa za úspěch,“ plánuje. Rozhodne 19. prosinec Petrásek Řezáče v reprezentaci vítá, ale euforii zatím krotí: „Standa to nebude mít vůbec lehké.“

Kritéria, která trenér vydal, mluví jasně. Kdo chce přemýšlet o olympiádě, musí posbírat alespoň deset bodů ve Světovém poháru. Což znamená třeba jedno 21. místo. Řezáč se tak nejspíš upne k jedinému, avšak klíčovému závodu na 30 km klasicky 19. prosince ve slovinském Rogle.

„Když někdo dojede ve Světovém poháru do 20. místa, pak může směle přemýšlet o první desítce na olympiádě,“ soudí Petrásek. „Standa dal kůži na trh, a jestli uspěje, záleží pouze na něm. Teď ale nejprve musí objet pár závodů FIS, aby posbíral body, podmiňující vůbec účast ve Světovém poháru.

Petrásek zároveň připomíná, že profil olympijské tratě na 50 kilometrů je výrazně kopcovitější, než bývá zvykem u laufů.

„My ale zase jezdíme rychleji začátky i závěry a tolik netaktizujeme,“ hájí Řezáč svoji doménu. „Může se stát, že zrovna závod v Rogle mně ale nemusí vyjít,“ krčí Řezáč rameny. „Lepší by byl nominační závod celého áčka v závodě na 50 kilometrů...“

Petrásek má zatím jistých šest postů pro Vancouver, ale věří, že Český olympijský výbor schválí osm jmen. I proto, že chce vzít i specialisty na sprint. A koho by nejraději viděl na startu olympijského maratonu? „Bauer je číslo 1, pak jsou ve hře hlavně Magál, Řezáč, Novák, Jakš. Uvidíme...“

***

Profil Kdo je Stanislav Řezáč? Jediný šampionát. Do svých 36 let zatím stihl jediné mistrovství světa. V roce 1999 si dojel v Ramsau na 50 kilometrů klasicky pro 46. místo. Světový pohár jel naposledy před čtyřmi roky, kdy byl Vasův běh (90 km) nově zařazen do zmíněného seriálu. Superlaufař. Největší úspěch v dálkových bězích slavil v roce 2005, kdy se stal absolutním vítězem série FIS Marathon Cup. Pětkrát vyhrál König Ludwig Lauf (Něm.), dvakrát Birkebeinerrennet (Nor.) a osm dalších závodů včetně Jizerské padesátky.