Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Česko

  7:16aktualizováno  21:12
Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie považuje za „malý zázrak“. Srazilo se 25 nákladních aut, osm osobních aut a dva autobusy. Dopravu celý den komplikovalo sněžení. Na dálnici došlo i ke dvěma hromadným nehodám, směr na Prahu asi čtyři hodiny stál.

Kritický se pro řidiče stal úsek mezi 150. a 130. kilometrem dálnice. Ráno a dopoledne na Vysočině hustě sněžilo, vozovky namrzaly.

V podvečer byla dálnice na Vysočině ve směru na Prahu znovu uzavřená kvůli vyprošťování havarovaného kamionu na 136. kilometru u Stránecké Zhoře na Žďársku.

„Specializované firmě se podařilo vyprostit kamion a přetáhnout jej na krajnici. Místo je již uklizeno a policisté mohli v 18:45 obnovit na 141. kilometru provoz na Prahu a zrušit objízdné trasy,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Po dobu vyprošťování jízdní soupravy, které začalo před 17:00, byla doprava odkláněná na exitu 141 - Velké Meziříčí. Zpět na dálnici auta najížděla na 134. kilometru.

Na D1 na Vysočině ve směru na Prahu v úterý staly dvě hromadné nehody, a to na 143. a 136. kilometru. Provoz na Prahu byl asi čtyři hodiny zastaven, jedním pruhem mohla začít auta projíždět před 13:00.

Několikrát byl dopoledne krátce zastaven i směr na Brno. Policie během dne informovala o několika lehkých zraněních, odpoledne upřesnila, že se na D1 dnes lehce zranil jeden člověk.

Hasiči v Česku podle svého vyjádření zasahovali do 10:00 u celkem 59 nehod. „Většina z nich se stala brzy ráno, kdy silnice zasypal sníh. Nejvíce zasahovali hasiči v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji,“ napsali na Twitteru.

Kvůli sněžení a zledovatělým silnicím přibyly nehody i jinde na Vysočině.

Provoz byl zastaven i na hlavním tahu 38 mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem. U Kámene se srazilo několik osobních vozů s kamionem. Silnice byla kluzká a zcela pokrytá sněhem a ledem.

D8 před Německem blokovaly několik hodin kamiony

Kvůli sněhu a kluzké vozovce byla několik hodin neprůjezdná dálnice D8 na Ústecku mezi 79. a 80. kilometrem. Kamiony zablokovaly všechny jízdní pruhy za Ústím nad Labem před tunely Libouchec a Panenská. Podle policie byl směr na Německo obnoven krátce před 9:30.

Policie ČR odkláněla provoz na exitu 69 směr na Drážďany. „Kamiony nechávají policajti stát v pravém pruhu a levým pouští osobáky, aby sjely na exitu 69 do Ústí nad Labem. Do hor prý nepouští nikoho,“ telefonoval iDNES.cz ze stojící D8 v půl deváté účastník provozu.

Kamiony stály také na silnici 15 v Trnovanech na Litoměřicku. Ve směru na Českou Lípu byla cesta neprůjezdná. Ledovka byla na Chomutovsku u obce Droužkovice, sníh ležel na dálnici D7.

Sníh napadl v Krušných horách, silnice II. a III. třídy byly sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Policisté řeší v kraji několik dopravních nehod. Do ulic měst vyrazili uklízet sníh cestáři.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Sníh komplikuje dopravu i jinde

Ráno také mrzlo a sněžilo i v Libereckém kraji, silničáři doporučovali zvýšenou opatrnost. Hlavní tahy namrzaly, také zde mohli mít řidiči kamionů problémy ve stoupání. Pozor si měli dát motoristé na hlavním tahu I/10 na Harrachov, ale také na silnici I/9 na Rumburk nebo na I/13 na Práchni v Kamenickém Šenově.

Uvázlý kamion ráno zkomplikoval provoz na silnici I/10 u Držkova na Jablonecku, policie také řešila několik dopravních nehod, obešly se ale bez vážnějších zranění.

Hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali od rána u 17 dopravních nehod, při kterých bylo zarněno celkem 9 lidí, uvedli na Twitteru.

Sníh či ledovka trápily řidiče také na Rychnovsku, Náchodsku, Trutnovsku i Hradecku. Osobní auto s tříčlennou posádkou sjelo ze silnice mezi Deštným v Orlických horách a Šerlichem, skončilo ve stráni převrácené na boku. Záchranáři převezli jednoho zraněného do nemocnice. „Vozidlo budeme vyprošťovat pomocí jeřábu,“ uvedla mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Nehody byly hlášeny i v Pardubickém kraji. Například u tunelu Hřebeč na Silnici I/35 na Svitavsku se na ledovce srazila dvě auta. „Nehod je tolik, že to ani nestačíme podrobně sledovat. Všechny státní silnice by ale měly být průjezdné,“ řekl ráno operační důstojník krajské policie.

Problémy ve sjízdnosti zaznamenali silničáři ráno v okolí Jimramova na Žďársku. Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic se na silnici 360 ve směru na Nové Město na Moravě vytvořily kolony.

Hlavní silniční tahy v Olomouckém kraji byly po chemickém posypu sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči si museli dát pozor také na silný vítr, jak vyplynulo z informací Ředitelství silnic a dálnic.

„Do terénu musely vyjet všechny sypače, protože silnice okamžitě namrzly a zledovatěly. Ze Šumperka směrem na Libinu byla kolona, ve směru na Hrabenov uvízl autobus, u Vyšehoří sjel autobus do příkopu, v Postřelmově došlo k nehodě dvou osobních aut,“ popsal ráno dispečer šumperských silničářů René Hýbl.

Problémy i ve vlakové dopravě

Den plný nehod neminul ani vlakové tratě. U Vlastce na Písecku odpoledne téměř srazily dva protijedoucí vlaky. Zastavily 52 metrů od sebe, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Spěšný vlak minul návěstidlo zakazující jízdu. ČTK to řekli jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová a mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati mezi Pískem a Táborem byl déle než čtyři hodiny zastaven, podle webu Českých drah byla trať zprůjezdněná zhruba ve 20:30.

Podle Drážní inspekce spěšný vlak jedoucí z Milevska do Strakonic v 15:55 odjel ze železniční stanice Vlastec, minul návěstidlo zakazující jeho jízdu, poškodil výhybku a vjel na trať, po které jel v opačném směru spěšný vlak. „Dle informací z šetření Drážní inspekce na místě mimořádné události zastavili strojvedoucí vlakové soupravy ve vzdálenosti 51,9 metru od sebe,“ uvedl Drápal.

Kvůli situaci se automaticky spustily i závory na okolních železničních přejezdech. Proto byl také omezený provoz na vozovce 138 z Písku do Zvíkovského Podhradí. „Zatím není jasné, zda událost způsobila technická závada, nebo se jednalo o lidské selhání. Přesnější příčina vzejde až z probíhajícího vyšetřování,“ uvedla policejní mluvčí odpoledne.

Podle vyjádření Českých drah na twitteru oba strojvedoucí vlaky zastavili. „Nikomu se nic nestalo, všichni cestující jsou v pořádku,“ uvedly ČD. Událost se vyšetřuje. V době přerušení provozu vozily cestující náhradní autobusy.

Autoři: ,