5. února 2012 16:15, aktualizováno  17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další exekuce na Karlův most, tentokrát kvůli 13 tisícům

Praze opět hrozí obstavení majetku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praze opět hrozí obstavení majetku. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Hlavnímu městu opět hrozí, že nebude moct nakládat se svým majetkem. Stejně jako před čtrnácti dny na něj byla nařízena exekuce kvůli dluhu. Praha ale tvrdí, že k ní není žádný důvod.

Podle informací LN byla exekuce na město uvalena kvůli exekučním nákladům, které vznikly vymáháním pohledávky ve výši 6600 korun. Navrácení částky po Praze žádalo několik soukromých osob.

Magistrát však tvrdí, že není k exekuci důvod. "Částka už je zaplacená, v katastru žádnou plombu nemáme, tudíž nevíme, o co přesně komoře jde," uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Podle Exekutorské komory sice dluh uhrazen byl, ale až v den zahájení exekučního řízení. Praha tedy stále dluží za exekuční náklady. "Exekuce pokračuje, protože byl zaplacen pouze základ toho dluhu. Náklady exekučního řízení uhrazeny nejsou," uvedla mluvčí komory Petra Báčová.

Už jsme zaplatili

Jedná se podle ní zhruba o 13 tisíc korun, přičemž 6500 korun je odměna pro advokáta věřitelů dluhu a 6500 korun činí soudní náklady exekutora.

Podle Krásenské už ale Praha zaplatila i tuto částku. "Probíhaly spory o poplatky za exekuci, ale po kontaktu s exekutorem se zaplatily," tvrdí mluvčí. Jedná se podle ní o spor ze srpna minulého roku, poplatky za exekuci magistrát zaplatil koncem minulého týdne.

Krásenská připomněla, že od prvního února přešel magistrát ke dvoustupňové kontrole, aby veškeré dluhy byly vždy včas doplaceny. K obdobné situaci jako před dvěma týdny proto podle ní dojít nemohlo.

Důvod k obstavení pražského majetku není ani podle primátora města Bohuslava Svobody (ODS). "Žádná exekuce uvalena nebyla. To jsou informace, které já mám z úřady. Takže já se tím už nezabývám," řekl serveru Lidovky.cz. 

Exekutorská komora si ale za dluhem stojí a soudní exekutor už proto doručil soudní usnesení katastru nemovitostí. Ten ale do databáze záznam o exekuci vzhledem k administrativnímu zpoždění ještě oficiálně nezaevidoval. Proto podle ní magistrát zatím o žádné "plombě" neví.

Praha by měla jít příkladem

Současný dluh nemá žádnou spojitost s tím, kvůli kterému se Praha dostala do exekuce před dvěma týdny. Tehdejší dluh způsobila úřednice, která zapomněla uhradit částku 205 942 korun bytovému družstvu v Praze 6. Žena později přišla o místo.

Majetek Prahy byl v exekuci nedávno

Podle Exekutorské komory hlavní město nerespektuje pravomocná rozhodnutí soudu a nemá přehled o svých závazcích. "Situace, která se po 14 dnech opakuje, je důkazem laxního přístupu magistrátu k dluhům," uvedla mluvčí v tiskové zprávě.

"Místo aby šla veřejnosti příkladem, dává opakovaně najevo svou neúctu k právnímu systému," dodala na účet Prahy.

Lidovky.cz, spaŠárka Pálková, vrkVladimír Křivka

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERdevopsMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč