Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další lidé opouštějí kvůli Pernesovi radu ústavu pro studium totality

Česko

  16:44
PRAHA - V souvislosti se jmenováním historika Jiřího Pernese ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se vzdali členství v jeho vědecké radě už nejméně tři lidé. K již dříve oznámeným Jiřímu Grušovi a Eduardu Stehlíkovi přibyl proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík. Podle nepotvrzených informací z ní odešel i další člen - šéf knihovny Libri prohibiti, disident a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád.

Historik Jiří Pernes jako nový šéf ústavu pro studium totality foto: ČTK

"Mohu potvrdit, že jsem se vzdal členství ve vědecké radě ÚSTR. Důvodem je jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a byl jsem do ní jmenován Pavlem Žáčkem," napsal ve vyjádření Kuklík. Informace o odchodu Gruntoráda ČTK získala ze dvou neoficiálních zdrojů, sám Gruntorád ji však zatím nepotvrdil.

Pernes ve výběrovém řízení porazil Žáčka, jenž ústav vedl dva roky. Pernesovo jmenování provázely pochyby kvůli jeho studiu na Večerní univerzitě marxismu-leninismu (VUML). V životopisu to neuvedl. Někteří zaměstnanci ústavu a osobnosti také poukazovali na nedostatky ve výběrovém řízení na ředitele. Více ZDE

Pavel Žáček.

Iniciativa části zaměstnanců rovněž tvrdí, že Pernesova kniha Až na dno zrady: Emanuel Moravec by mohla být plagiát. Rada ústavu ovšem své rozhodnutí o Pernesovi dvakrát potvrdila. Jmenovací dekret však odmítla podepsat předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Podepsala ho nakonec pověřená členka rady Petruška Šustrová. ČTĚTE VÍCE: Příchod Pernese vyvolal bouři

Čistka v ústavu
Ve čtvrtek, v den svého nástupu do funkce, Pernes odvolal vedení ústavu. Skončil Miroslav Lehký na pozici prvního náměstka a vystřídal ho historik Jaromír Kalus. Odvolán byl též šéf kanceláře ředitele Patrik Košický, na jehož místo nastoupila Iva Vojtková. Odvoláni byli také náměstek René Schreier a ředitel odboru ekonomiky a provozu Marcel Uchytil. Na tyto pozice bude vypsáno výběrové řízení.

Pernes argumentuje tím, že nově jmenovaní pracovníci mají vyšší kvalifikaci a zkušenosti než tým, který si přivedl jeho předchůdce Žáček. Příští týden chce nový šéf navíc vypsat soutěž na firmu, která v ústavu provede personální audit. Situací v ÚSTR se zřejmě bude zabývat na své dubnové schůzi Senát. Více ZDE

Spisovatel a bývalý velvyslanec Gruša už dříve v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že za dosazením Pernese do funkce stojí politické tlaky.

"Pan Pernes představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná. To není výtka vůči němu, ale obava," uvedl. Podle některých zdrojů by se příští týden mohli kvůli situaci v ÚSTR znovu sejít členové rady ústavu.

Autor: