Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další omyl. Uznali gól za míč před čarou

Česko

Chyby rozhodčích – Na přehmat si po víkendu stěžuje lídr české soutěže, selhání řeší i v Německu

HAMBURK Fotbalistům Hamburku v nedělním utkání německé ligy proti Mohuči nepomohl k bodovému zisku ani gól, který vůbec neměl být uznán.

Střela Marcella Jansena se totiž od břevna odrazila pouze před brankovou čáru, sudí však viděli míč za ní a branku uznali. Znovu tak dali podnět k diskusi o zavedení techniky, která by mohla určit, zda míč přešel přes brankovou čáru.

K situaci došlo v 17. minutě, kdy Jansen střelou z voleje o zem trefil břevno, od něj se míč odrazil k brankové čáře a následně zůstal ve hře, než ho dobíhající útočník napálil do boční sítě. To však už asistent rozhodčího Christoph Bornhorst mával praporkem a dával pokyn k uznání branky.

Mohuč však kontroverzní gól spíše namotivoval a čtyřmi zásahy skóre otočila na konečných 4:2. „Potěšilo mě, že se hráči dokázali přenést přes chybné rozhodnutí a zápas zvrátili,“ řekl po utkání trenér Thomas Tuchel.

Německá média ihned gól přirovnala ke slavné chybně uznané brance z finále mistrovství světa 1966, v němž Angličané porazili Němce 4:2 i zásluhou gólu Geoffa Hursta, při kterém míč rovněž nepřešel brankovou čáru. K opačné situaci došlo v utkání obou soupeřů v osmifinále loňského mistrovství světa, kdy Angličan Frank Lampard odrazem od břevna dostal míč evidentně za brankovou čáru, ovšem sudí gól chybně neuznal.

Od té doby se hlasitě volá po zavedení technologie, která by podobné sporné situace uměla rozhodnout. Pravidlová komise IFAB v minulých týdnech hodnotila nejrůznější technická zařízení, která by měla umět posoudit do jedné vteřiny, jestli míč překročil brankovou čáru, či nikoli.

Na svém sobotním zasedání však rozhodla o prodloužení doby testování o další rok, než se bude debatovat nad jejich zavedením do fotbalu.

Po sporném Jansenově gólu se za zavedení techniky přimluvil i šéf německých rozhodčích Herbert Fandel. „Lidé nejsou stroje a při té rychlosti není v našich možnostech jistě říci, zda byl gól, nebo ne. Poté jsou sudí pranýřováni,“ řekl Fandel.

***

lidovky.cz VIDEO s gólem, který neměl platit na www.lidovky.cz/sport

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...