Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další vodka s metanolem v obchodě, čtyři otrávení

Česko

  10:00aktualizováno  11:51
OLOMOUC - Policie podezírá dva obchodníky z toho, že v Olomouci prodávali ještě před pár dny alkohol s velkým obsahem metanolu. V olomoucké nemocnici jsou nyní tři otrávení pacienti, jeden muž zemřel. Posledním přijatým byl sedmašedesátiletý muž a jeho stejně stará žena.

Neoznačený,neokolkovaný alkohol foto: ČTK

Metyl v číslech:

  • třiatřicet lidí zemřelo
  • v kauze metyl bylo hospitalizováno více než devadesát lidí

V rámci kauzy metyl je stíháno:

  • celkem jednašedesát lidí na území celé republiky
  • z toho dvacet devět osob je stíháno vazebně
  • prověřování a vyšetřování jsou vedena převážně pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. V některých případech je vedeno vyšetřování pro trestný čin obecného ohrožení. 

pět tisíc litrů nezadokumentovaných litrů smrtelně nebezpečného alkoholu z původních patnácti tisíc litrů smrtící kapaliny je stále mezi lidmi.

Zdroj: Policie ČR

V souvislosti s posledními případy otrav v Olomouci policisté začali stíhat kvůli podezření z ohrožování závadnými potravinami a jinými předměty čtyřicetiletého muže a šestapadesátiletou ženu. "Oba jsou podezřelí, že v prodejně v Nedvědově ulici prodávali alkohol obsahující toxicky významné zastoupení metanolu. Jsou stíháni na svobodě," uvedla Vlachová. Pokud se jejich vina prokáže, hrozí jim až deset let vězení. Láhve se závadnou tekutinou si v prodejně koupilo několik lidí. "Jeden člověk na následky požití zemřel, další tři jsou ve Fakultní nemocnici Olomouc," uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová. Odkud alkohol pochází, policie zjišťuje.

"Alkohol si otrávení lidé koupili pravděpodobně v poslední době, nikoliv v létě před prohibicí. V prodejně byl totiž ještě v minulých týdnech k dostání závadný alkohol v čirých lahvích, bez etikety, bez kolku," řekla serveru Lidovky.cz Vlachová

ČTĚTE TAKÉ:

"Olomoucká fakultní nemocnice v úterý večer přijala sedmašedesátiletého muže otráveného metylalkoholem, jehož zdravotní stav je podle lékařů stabilizovaný," řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Podle policie jde o manžela stejně staré ženy, kterou záchranáři do olomoucké nemocnice přivezli s otravou metylalkoholem ve stejný den. V nemocnici jsou nyní tři pacienti, kteří se otrávili jedovatým alkoholem.

Lékaři naměřili v krvi muže hladinu metanolu 1,7 promile. "V krvi měl ale i etanol a byl při vědomí. Byla mu podána dialýza, je na jednotce intenzivní péče a dostává léčebné dávky etanolu. Je ve stabilizovaném stavu," uvedl Havrlant.

Vážný zůstává zdravotní stav sedmašedesátileté ženy, u níž rozbory prokázaly 1,17 promile metylalkoholu v krvi. Lékaři jí podali lék Fomepizol, je dialyzována a dostává léčebné dávky etanolu. "Je v umělém spánku, na umělé plicní ventilaci," řekl mluvčí.

V umělém spánku je i sedmapadesátiletý muž, jehož nemocnice přijala v sobotu. Podle mluvčího je u něj již metanol v krvi odbourán a lékaři jej dnes chtějí probudit.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat