Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další pomoc živnostníkům je nutná kvůli diletantismu vlády, uvedl šéf ODS Fiala

Předseda ODS Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala | foto: ČTK

Praha Další pomoc živnostníkům, menším firmám a krajům, kterou chce na mimořádné schůzi sněmovny prosadit ODS, je podle předsedy této opoziční strany Petra Fialy nutná kvůli diletantismu vlády. Promarnila šanci připravit se na novou vlnu koronaviru, uvedl ve čtvrtek Fiala v úvodu jednání dolní komory. O šíření nákazy mluvili ve vystoupeních i další opoziční politici.

„Šíření viru se prakticky vymklo jakékoli kontrole, chytrá karanténa se rozpadla, nikdy nezačala fungovat a nikdo z nás neví, jak se bude situace vyvíjet za měsíc, jak to bude vypadat,“ uvedl Fiala. Jak poznamenal, výjimečně souhlasí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v tom, že Česko čeká těžký podzim.

Podobně jako jako šéf ODS se vyjádřil předseda poslanců SPD Radim Fiala, podle kterého vláda „prošustrovala“ čas se na současnou situaci kolem koronaviru připravit. „Nemáme v ruce nic,“ soudí. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová žádala, aby se k nynějšímu nárůstu počtu nakažených vyjádřil před poslanci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vojtěch je ale ještě v karanténě.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka vedle obhajoby předloh navržených do programu uvedl, že strana bude chtít v úterý po zahájení řádné schůze debatovat o opatřeních proti šíření koronaviru. Pokud sněmovna návrh nechválí, lidovci podnítí spolu s dalšími opozičními stranami svolání mimořádné schůze, řekl.

Místopředseda pirátských poslanců Lukáš Černohorský uvedl, že první vlna epidemie koronaviru nepřinesla ponaučení pro budoucnost. „Bylo krátkozraké mluvit o ČR jako premiantovi v boji proti covidu-19. Pan premiér vydává stanoviska o slábnutí viru, která jsou v rozporu s odbornými stanovisky,“ podotkl.

Opozice chce na čtvrteční schůzi projednat prodloužení úlev v sociálních odvodech pro menší firmy a drobné podnikatele až do konce roku, příspěvky státu krajům ve výši 500 korun na obyvatele, zavedení paušální daně pro některé živnostníky nebo upravit nárok na ošetřovné. Vládní koalice opoziční návrhy odmítla. „Myslím, že to dělají z principu, je to Pavlovův reflex,“ poznamenal předseda ODS Fiala.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby Sněmovna vyzvala vládu ke spuštění třetího období pro výplatu kompenzačního bonusu. V něm by vláda měla zajistit výplatu peněz pro osoby samostatně výdělečně činné v kultuře, hlavně pro hudebníky.

Vládní koalice opoziční návrhy odmítla. „Myslím, že to dělají z principu, je to Pavlovův reflex,“ poznamenal Fiala. Vláda snaze o prodloužení odpuštění sociálních odvodů vytkla, že by to znamenalo propad příjmů státu o 28 miliard korun, Podle Fialy je tato částka nízká v porovnání se schváleným půlbilionovým schodkem rozpočtu. Neobstojí ani argument, že podporu nahradí takzvaný kurzarbeit, neboť ten bude přijat nejdříve v listopadu, podotkl Fiala.

„Koronavirová krize nekončí a nikdo z nás neví, jak dlouho to bude trvat. Výjimečně s premiérem souhlasím v tom, že ČR čeká těžký podzim. Vláda promarnila čas na přípravu, poslední měsíce ve znamení chaosu a diletantismu,“ dodal Fiala.

Místopředseda pirátských poslanců Lukáš Černohorský uvedl, že první vlna epidemie koronaviru nepřinesla to nejpodstatnější, tedy ponaučení pro budoucnost, jejíž součástí je i onemocnění covid-19. „Bylo krátkozraké mluvit o ČR jako premiantovi v boji proti covidu-19. Pan premiér vydává stanoviska o slábnutí viru, která jsou v rozporu s odbornými stanovisky,“ podotkl.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...