Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Další volby neplatí kvůli prodeji hlasů

Česko

Lidé v Českém Těšíně půjdou znovu hlasovat. Soud uznal, že se při rozhodování o obsazení radnice obchodovalo s hlasy voličů.

ČESKÝ TĚŠÍN Trestní zákoník s možností kupování hlasů při volbách přímo nepočítá. Pokud se tak ale stane, je to porušení zákona a volby jsou neplatné. To nepřímo řekli soudci, kteří rozhodovali o platnosti voleb v Českém Těšíně. Včera přímo na místě rozhodli, že se hlasování v městě bude opakovat, byť s týmiž kandidátkami.

Verdikt se týká celého města s více než 20 tisíci voliči. „Soud konstatoval, že jednoznačně docházelo k nakupování hlasů voličů. Bylo to tak masivní, že to narušilo průběh voleb,“ řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková. Soud zatím verdikt s podrobným zdůvodněním nezveřejnil. Jednoznačně však podle Havlíkové nepadlo, že za kupování může strana SOS pro Český Těšín, v jejímž čele stojí bývalý funkcionář ČSSD a někdejší těšínský místostarosta Marián Kuś, známý kvůli užívání falešného lustračního osvědčení.

Za hlas ve prospěch SOS pro Český Těšín dostávali podle svědectví voliči z řad bezdomovců či Romů odměnu ve výši do 700 korun.

Soud nezpochybnil celý proces voleb. „Opakovat se bude jen hlasování,“ vysvětlila. Kdy se budou volby ve městě opakovat, zatím není jasné. Po vyhotovení písemné verze soudního verdiktu bude mít ministerstvo vnitra třicet dnů na vyhlášení termínu nových voleb. „Město bude do té doby fungovat v provizoriu pod vedením minulé městské rady,“ řekla Havlíková.

Starosta města Vít Slováček (KDU-ČSL) rozhodnutí uvítal. „Soud potvrdil, že k masivnímu kupování hlasů ve prospěch jednoho volebního subjektu došlo, a došlo tak k zásadnímu ovlivnění výsledku voleb v neprospěch stran a hnutí, které doposud pracovaly v zastupitelstvu,“ uvedl.

Současné vedení města podalo trestní oznámení, kterým se zabývá policie. Trestní zákoník však s možností kupování hlasů příliš nepočítá, takže kriminalisté mají složitou roli. Situaci jim komplikuje i nynější verdikt soudu. „U nás není možné koupit něčí hlas. Máme tajnou volbu,“ prohlásil včera Kuś, který si navíc stěžuje na městské představitele. Ti podle něj zneužili pravomoc, když nechali neoprávněně městskou policií sledovat část voličů.

Jenže právě tak získalo město i některé svědky, kteří vypovídali. Bezdomovec Miroslav Nytra vypověděl, že za hlas obdržel 700 korun. „Navštívili nás v azylovém domě. Nabídli peníze a uvedli, kam máme přijít,“ řekl. Na smluvené místo prý přišlo na 40 lidí. Ve volební místnosti si vyzvedl hlasovací lístek, s ním vyšel ven, kde si jej nechal vyplnit, popsal. Běžně k volbám nechodí.

Podle dalšího svědka volilo za peníze víc než sto lidí. Soudce senátu ostravského krajského soudu uvedl, že se i na sociální síti Facebook objevil leták neznámého autora, který sliboval finanční odměnu za důvěru. „Peníze, které jiní utrácejí za nákladnou volební kampaň, dáme přímo vám,“ uváděl leták.

Úřady nyní musejí přemýšlet, jak zajistit, aby se do budoucna kupčení s hlasy neopakovalo. Český Těšín je čtvrtou obcí, kde se kvůli kupování hlasů a svážení voličů opakují volby.

ZNOVU I V ROUDNICI * Komunální volby se budou opakovat i v jednom ze 13 okrsků v Roudnici nad Labem. * Krajský soud v Ústí nad Labem včera uznal, že ve čtrnáctitisícové Roudnici docházelo k organizovanému svážení voličů k urnám a nezákonné agitaci přímo ve volebních místnostech. * Je to už třetí město v Ústeckém kraji, kde se bude kvůli svozu voličů část voleb opakovat. Ovlivňování voleb v Roudnici se v základních rysech shoduje s dalšími dvěma případy v podobně velkých městech na severu (Krupka na Teplicku a Jirkov na Chomutovsku), kde soud hlasování během posledních osmi dnů také zneplatnil.

Autor: