Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Další vražda. A zase společník

Česko

Kde je Krejčíř senior? Před jihoafrickým soudem Radovan Krejčíř rozvíjel, komu posloužila otcova smrt

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř se opět dostal do křížku se zákonem: údajně stojí za vraždou německého podnikatele, jehož tělo policie objevila v JAR.

PRAHA/PRETORIA Ač neustále opakuje, že je nevinný, lepí se na Radovana Krejčíře jedno podezření ze zločinu za druhým.

Poté co se jeho jméno letos v květnu skloňovalo v souvislosti s vraždou majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona, musí uprchlý a stíhaný podnikatel vysvětlovat možné propojení k další vraždě: v JAR bylo objeveno tělo německého podnikatele Uweho Gembally, jenž měl být Krejčířovým obchodním partnerem a od února byl nezvěstný.

Německý zpravodajský magazín Stern naznačil, že v centru podezření je právě uprchlý český podnikatel, jemuž měl Gemballa do JAR dodávat luxusní vozy a v nich peníze propašované do země.

Stern Krejčíře popisuje jako „šéfa českého podsvětí“. S Gemballou měl být podnikatel ve spojení od konce 90. let, v roce 2002 se prý dokonce setkali v jednom nejmenovaném pražském hotelu.

To však Krejčíř odmítá. „Viděl jsem ho poprvé a naposledy před patnácti lety na nějakém veletrhu. Od té doby jsem s ním nemluvil ani telefonem, neměli jsme žádné aktivity,“ uvedl pro server Týden. cz.

„Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě,“ dodal Krejčíř s tím, že v případu prý byla uvalena vazba na dva lidi. Jeho ale policie v souvislosti s případem údajně vůbec nekontaktovala.

Stern se v článku odvolává mimo jiné na Juana Meyera, dalšího údajného bývalého Krejčířova obchodního partnera. Podle něj loni v září Krejčíř od Gembally očekával dodání luxusního vozu Porsche Cayenne, v němž měly být schovány peníze. Auto dorazilo, ale bez peněz. A právě tento obchod údajně stál Gemballu život.

To, že by mu Gemballa posílal auta, označil Krejčíř za naprostou fámu. O Juanu Meyerovi řekl, že jde o člověka, s nímž měl v JAR spolupracovat ohledně zlata a který jej chtěl podvést.

Informace z jihoafrických policejních zdrojů podle Sternu odhalují, že Krejčíř po nezdařeném obchodu pověřil jednoho ze společníků, aby Gemballu nalákal do jižní Afriky. Důvod? Vybudování nové pobočky jeho tuningové firmy. Dokazovat to má jejich e-mailová korespondence, kterou má Stern k dispozici.

Po příjezdu do JAR byl Gemballa prý několik dní držen v domě jednoho z Krejčířových kompliců. Z té doby pochází i záhadný telefonát Gemballově ženě do Německa. Anglicky ji kdosi žádal o zaslání milionu dolarů. Když peníze nepřišly, po jejím muži se slehla zem.

Ještě letos na jaře přitom Krejčíř médiím tvrdil, že byl ochoten poskytnout Gemballovi peníze na založení franšízové firmy v Jižní Africe. „Já a mí přátelé máme rádi toto umění sportovních vozů,“ řekl Krejčíř v březnu telefonicky listu Stuttgarter Zeitung. „Chtěl jsem mu pomoct, aby se zde etabloval,“ dodal. Krejčíř se tak v krátkém sledu dostal podruhé do spojitosti s případem vraždy. V srpnu jihoafrický tisk napsal, že Krejčíř bude jako korunní svědek vypovídat v případu vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona.

Krejčíř se s ním znal, přátelil se i s mužem kyperského původu Georgem Smithem, který byl následně z vraždy Jacksona obviněn.

Podnikatel však jakýkoliv podíl na smrti Jacksona odmítá. Naopak opakovaně naznačuje, že do případu se jej snaží zatáhnout tuzemští tajní agenti, aby zvrátili proces jeho vydání zpět do vlasti.

V JAR pobývá Krejčíř od roku 2007, o rok později ho soud odmítl vydat do Česka. Podle zpráv jihoafrického tisku se dobře orientuje v místním podsvětí. Média také dlouhodobě spekulují, že Krejčíř je napojený na jihoafrickou justici a policii.

***

ZMIZENÍ LAMBERTA KREJČÍŘE

Radovan Krejčíř - V současné době žije v Jihoafrické republice, kde požádal o azyl. Policii utekl v červnu 2005, a to přímo při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. V Česku je stíhán za rozsáhlou trestnou činnost.

Lambert Krejčíř Unesen byl v roce 2002. Jeho tělo se dosud nenašlo. Krejčíř při výslechu detektivům tvrdil, že jsou jeho ostatky v nemovitosti v severních Čechách. Zárověň ale řekl, že jeho tělo bylo rozpuštěno v kyselině.

Hlavní obvinění z únosu Krejčířova otce

Vlastimil Spěvák Viceprezident příbramského klubu (vlevo), jeden z nejbližších spolupracovníků Starky. Média ho označují za jednoho z nekorunovaných vládců pražského nočního života.

Jaroslav Starka

Kontroverzní podnikatel a šéf fotbalové Příbrami. Stát po něm nyní chce 47 milionů za směnky, které nalezli detektivové v domě Radovana Krejčíře a po jeho útěku propadly státu. Starka dluh odmítá.

Základem sporu bylo údajně osmdesát milionů korun, které podle policejní verze a výpovědi Krejčířových příbuzných dlužil Starka otci Radovana Krejčíře Lambertovi. Ten peníze potřeboval prý na to, aby „vykoupil“ syna, který byl v té době ve vazbě.

Tarek Bechara Bývalý Krejčířův obchodní partner, později hlavní svědek proti Krejčířovi a dlouholetý informátor policie a tajných služeb. Nedávno ho soud poslal do vězení na pět let za stamilionové daňové podvody. K tomu mu přidal dvanáct měsíců vězení za pohrdání soudem.

V JAR bylo objeveno tělo německého podnikatele Uweho Gembally, jenž měl být Krejčířovým obchodním partnerem

Autor: