Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další zjištění. Zatčený Íránec nabízel informace o unesených Češkách

Česko

  12:40
PRAHA - Zatčený Íránec s českým pasem Shahram Abdullah Zadeh byl v kontaktu s českými úřady i dříve. Loni totiž nabízel informace o dvojici českých turistek, které v březnu 2013 unesli neznámí ozbrojenci na západě Pákistánu.

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. foto: Reprofoto

Podnikatele s ropou Abdullaha Zadeha viní česká policie, že byl hlavou organizované skupiny, která měla podvodně připravit připravit český stát o obří částku 2,3 miliardy korun. Spolu s ním policie při razii zatkla dalších 14 lidí. Drtivou většinu obviněných v čele se Zadehem poslal soud do vazby - více ZDE.

PŘEČTĚTE SI V PONDĚLNÍCH LN

Český podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh měl podle nových zjištění LN políčeno na post konzula. „Minulý měsíc požádal české ministerstvo zahraničí o ustavení do této funkce,“ prozradil LN český činitel dobře obeznámený s celou kauzou.

Další exkluzivní informace najdete v pondělních Lidových novinách.

Zadeh, který uprchl do Česka před vyšetřováním v Emirátech v roce 2010, měl vazby do nejvyšších pater politiky, za jeho zájmy lobbovali premiéři i ministr (více ZDE a ZDE).

Podle informací LN minulý rok nabízel úřadům, že sežene informace o Antonii Chrástecké a Haně Humpálové, které neznámí ozbrojenci unesli před rokem v pákistánském Balúčistánu. Před jedenácti dny vydaly rodiny obou mladých žen prohlášení, že věří, že dívky budou nalezeny

„Není vůbec jisté, co tím (Zadeh) sledoval, a jestli opravdu mohl nějaké informace dodat. Každopádně se nezdá, že by se kauza slečen Chrástecké a Humpálové díky němu nějak pohnula,“ uvedl zasvěcený zdroj pro LN.

Abdullah Zadeh léta patřil k podnikatelské elitě v Dubaji, nakonec se však dostal do sporu s místním partnerem z panovnického rodu Ál Maktúm a čelil podezření z korupce a rozsáhlé zpronevěry.

Úřady v Dubaji také tehdy zřejmě účelově tvrdily, že v rozporu s mezinárodními sankcemi obchoduje s íránskými revolučními gardami. Když byl po dvou měsících propuštěn z vazby, podařilo se mu v roce 2010 ze Spojených arabských emirátů vyklouznout s narychlo vydaným českým pasem. Občanství získal díky krátkému manželství s Češkou.

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh.

Narodil se v roce 1971 v Dubaji íránským imigrantům. Univerzitu vystudoval na konci 90. let v Česku - konkrétně lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Lékařem se ovšem nikdy nestal, přestože o sobě prohlašoval, že je psycholog.
Po návratu do Dubaje se zjevil jako realitní agent v rámci íránské komunity. Zlom v jeho životě přišel v roce 2003, kdy byl představen bratru vládnoucího dubajského šejka Muhammada ibn Rašída al-Maktúma a získal pověření řídit velkou developerskou firmu Al Fajer Properties. 
V roce 2008 jeden ze zaměstnanců upozornil na podezřelé toky peněz v rámci firmy a šejkové poslali do společnosti na kontrolu Maktuma ibn Hašera al-Maktúma (synovce vládnoucího šejka).
Audity a vyšetřování vyústilo v Zadehovo zatčení, měl zpronevěřit stamiliony dolarů a zahlazovat stopy. Kvůli průtahům ve vyšetřování byl ale Zadeh propuštěn. Na český pas proklouzl z Dubaje do Česka, kde se usadil v roce 2010 v Brně.
Shahram Abdullah Zadeh má díky manželství s Češkoui i české občanství.

Autoři: ,