30. října 2013 15:51, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unesené dívky čtou v novém videu svou závěť. Pomozte nám, prosí

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. | foto: Reprofoto

PRAHA Únosci zveřejnili nové video s dívkami unesenými v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká na něm prosí vládu ČR o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném zdravotním stavu. Hovoří rovněž o své smrti a poslední vůli. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nahrávky nebude komentovat. Premiér Jiří Rusnok řekl pouze, že česká strana je v kontaktu s oficiálními orgány příslušných zemí.

Na záběrech mluví ženy odděleně, převážně anglicky. Nejprve hovoří Hana Humpálová: uvádí datum 23. srpna, načež si stěžuje na špatné zdraví zaviněné hlavně tím, že nemá dostatečný přístup k vodě a nedostává dost najíst. "Můj zdravotní stav není stabilní, zejména kvůli potravinám a vodě, a zhoršuje se," říká.

"Obávám se také o svoji kamarádku, která byla se mnou, protože nevím, jestli ještě žije," dodává. Pak zlomeným hlasem a se slzami v očích popisuje, jak si přeje být pohřbena. "Děkuji rodině za lásku a podporu, kterou mi poskytovali celý život," říká také. O něco dříve podotýká, že neví, jak dlouho ještě vydrží.

Antonie Chrástecká pak naléhá na českou vládu, aby jí pomohla. "Vyviňte, prosím, co největší tlak na pákistánskou vládu, aby spolupracovala s mými únosci. Dejte jim, prosím, co chtějí. Pomozte mi, prosím, dostat se brzo domů," říká.

Po chvíli přejde do češtiny, ve které vysloví svá poslední přání. "Prosím, až umřu, myslete na mě jenom v superlativech, modlete se ke mně, já vás uvidím. A nebuďte dlouho smutní, protože budu na hezčím místě. Mám vás strašně moc ráda všechny. Prosím vás, na pohřbu mi zahrajte písničku Don't Speak od Gwen Stefani a od Sunshine Top!Top!The Radio a další hezký písničky," uvádí.

PRVNÍ VIDEO

Obě české dívky byly na videu zveřejněném už jednou koncem června prostřednictvím sociální sítě Facebook. Na záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.

Další videozáznam zveřejnily také matky unesených dívek. Hovoří na něm o tom, že jsou rády, že jejich dcery jsou naživu. "Děkujeme lidem, kteří drží naše dcery, za vzkaz prostřednictvím videa. Byly jsme velmi šťastné, že naše děti jsou v pořádku," říkají. "Do vaší země jely s plným respektem k vaší kultuře a tradicím. Doufáme, že se o ně dobře staráte a jsme za to vděčné," uzavřely maminky unesených.

Ministerstvo zahraničí případ odmítá komentovat, aby dívky neohrozilo. V podstatě jediná konkrétní zmínka o unesených dívkách zazněla v polovině října během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v německém Kolíně. Na otázku, co se s dívkami děje, odpověděl, že se nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění (více čtěte ZDE).

Premiér Rusnok na tiskové konferenci po středečním jednání vlády ujistil, že úřady pracují se všemi možnostmi, které mají k dispozici. "Jsme ve styku s oficiálními orgány příslušných zemích, ale dál, jestli to dovolíte, to nebudu komentovat," řekl.

UNESENÉ ČEŠKY

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

K činu se zřejmě dosud nikdo veřejně nepřihlásil. V červnu se na internetu objevilo video, v němž se obě dívky přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Na stovteřinovém záznamu, který údajně vznikl v polovině dubna, unesené Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.

Únos dvou Češek

Únos dvou Češek

Lidovky.cz, ČTK