Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unesené Češky jsou mezi Pákistánem a Afghánistánem, řekl Zeman

Afghánistán

  11:23aktualizováno  12:56
KOLÍN - Dvě Češky, které byly na jaře uneseny v Pákistánu, se nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění, řekl prezident Zeman při návště Kolína. Ministerstvo zahraničních věcí odmítlo prezidentova slova jakkoli komentovat.

Únos dvou Češek foto: Grafika: Archív/ABReuters

Zeman nechtěl při setkání s kolínskými studenty více o vyjednávání prozradit, aby dívky neohrozil. Uvedl jen, že byl v písemném kontaktu s pákistánským prezidentem.

Zemanův úřad zaslal pákistánskému prezidentovi dopis s žádostí, aby věnoval případu intenzivní pozornost. Pákistánský prezident podle Zemana odpověděl, že pověřil tajnou službu, aby záležitost prošetřovala.

Ministerstvo zahraničí opakovaně apeluje na média, aby o případu únosu dvou dívek nepsala. "Náš apel na zachovávání mlčení v této věci i nadále trvá. Budeme vděčni, pokud bude vyslyšen," řekl ve serveru iDNES.cz David Frouz z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Dodal, že jde o dlouhodobý proces..

O únosu českých dívek mluvil Zeman dříve i s německými novináři. Jeho rozloučení s reportérkou slovy "Alláhu akbar," vyvolal kritiku nynějšího ministra zahraničí v demisi Jana Kouhouta.

Více o rozhovru Zemana s německými nédii čtěte zde:

Češky, kterým je 24 let, někdo v Pákistánu unesl v březnu, když projížděly ze sousedního Íránu do Indie. K činu se zřejmě dosud nikdo veřejně nepřihlásil. V červnu se na internetu objevilo video s oběma dívkami, které se na něm přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Na stovteřinovém záznamu, který údajně vznikl v polovině dubna, unesené Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotaz na osud unesených dívek položil Zemanovi student, který se zajímal o to, co prezidentský úřad ve věci podniká. Byla to první otázka, na kterou prezident na besedě s kolínskými studenty odpovídal.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...