Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuřte od 27 let, je to bez rizika, doporučil dětem Zeman

Česko

  19:28aktualizováno  21:11
KUTNÁ HORA - Miloš Zeman doporučuje dětem, aby "počkaly do 27 let a potom začaly kouřit". Podle prezidenta už budou kouřit "bez rizika". Zeman to prohlásil během návštěvy tabákové firmy.

Prezident republiky Miloš Zeman (vlevo) pokračoval 16. října ve své návštěvě Středočeského kraje, při níž mimo jiné navštívil továrnu Philip Morris. foto: ČTK

Výsledná podoba kontroverzní tabákové směrnice, která má pomoci snížit počet kuřáků v Evropské unii, je podle prezidenta Miloše Zemana poměrně dobrá.

Takže, pane řediteli, kde máme popelníček?

Miloš Zeman je proslulý svou závislostí na cigaretách. Na videu z finále prezidentské kampaně pronesl poté, co málem upadl, legendární větu: "Takže, pane řediteli, kde máme popelníček?" Šéf veřejnoprávní České televize Petr Dvořák mu hned odpovídá, že už pro něj poslal. Více čtěte ZDE.

Připomněl, že omezení se netýká cigaret "slim" a mentolové cigarety mají být staženy z trhu až po osmiletém přechodném období. Regulace sice postihla povrch krabičky, ale ten si podle prezidenta kuřák moc neprohlíží. Zeman to řekl při návštěvě kutnohorské tabákové firmy Philip Morris.

Zeman, který je na rozdíl od svého předchůdce Václava Klause považován za náruživého kuřáka, se při návštěvě továrny obecně vyslovil proti regulacím v této oblasti.

Zeman doporučil kouřit od 27 let

"Chtěl bych vás upozornit, že já jsem začal kouřit až ve 27 letech, když se můj organismus plně vyvinul a tabák vůči němu nebyl nebezpečný. Dovolte mi, abych vašim dětem doporučil obdobný postup. Aby počkaly do 27 let a potom kouřily zcela bez rizika," řekl Zeman. Na výrok upozornil server iDnes.cz.

Zeman se také pokusil o bonmot. Je přesvědčen o tom, že existují dvě verze "léčivých účinků tabáku". První je podle něj optimistická a říká, že tabák je prevencí proti Alzheimerově a Parkinsonově nemoci, druhá je pesimistická a říká, že první verze je pravdivá kvůli tomu, že na rakovinu plic člověk umře dříve, než dostane alzheimera nebo parkinsona. "Chci na závěr říci, že jsem zastáncem první, tedy optimistické verze," prohlásil prezident.

"Nedomnívám se, že jakékoliv omezování spotřeby tabákových výrobků administrativními regulacemi vede něčemu jinému než k pašování cigaret, které budou dražší a přitom budou mít horší kvalitu," prohlásil Zeman, který o směrnici nedávno jednal s představiteli Evropské unie.

V továrně Philip Morris bylo připravené pro prezidentskou výpravu netradiční občerstvení.

V továrně Philip Morris bylo připravené pro prezidentskou výpravu netradiční občerstvení.

Na setkání se zaměstnanci také řekl, že byl překvapen výší průměrné mzdy v závodě. Podle zástupce odborů Philip Morris Zdeňka Balána je to 44 tisíc korun. Průměrná mzda v Česku činí 24 953 korun, v samotném Středočeském kraji pak 25 556 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Philip Morris ČR je největším výrobcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč celým Českem. Provozuje jedinou továrnu na výrobu cigaret v tuzemsku. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!