Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Zemanovy výroky o kouření jsou omluvitelné jen poškozením mozku'

Zdraví

  7:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman už několikrát dokázal, že není zrovna prototyp vzorného pacienta. Přestože je diabetik, nedbá na varovní lékařů a nadále denně pije alkohol a kouří cigarety. Ve středu prohlásil, že kouření od 27 let je podle něj nenese žádné riziko. Takové vyjádření je omluvitelné snad jen poškozením mozku, vzkazuje lékař Jan Hnízdil. Jak kdyby radil strkat nos do výfuku, glosuje jeho výroky další oslovená lékařka.

V továrně Philip Morris bylo připravené pro prezidentskou výpravu netradiční občerstvení. foto: MAFRA: František Vlček

Podle Zemana cigarety ve vyšším věku neškodí. "Chtěl bych vás upozornit, že já jsem začal kouřit až ve 27 letech, když se můj organismus plně vyvinul a tabák vůči němu nebyl nebezpečný. Dovolte mi, abych vašim dětem doporučil obdobný postup. Aby počkaly do 27 let a potom kouřily zcela bez rizika," řekl ve středu při návštěvě tabákové společnosti.

Server Lidovky.cz oslovil přední odborníky na léčbu závislosti, politiky a lékaře, jak hodnotí prezidentovo vystoupení. Zeman také snížil počet vykouřených cigaret ze čtyřiceti na dvacet kusů. Je to podle nic vzhledem k jeho zdravotnímu stavu dostatečné?

Martin Holcát
Ministr zdravotnictví v demisi, lékař
Jako striktní nekuřák, ministr zdravotnictví a lékař, s tímto názorem nesouhlasím. Pan prezident to ví, mnohokrát jsme se o tom bavili. Jestli je to od šestnácti, od osmnácti, od čtyřiceti... Vždycky je to špatně.

Náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát.

Nevím, jestli to má jeho výrok nějaký vliv na společnost, nechci zpochybňovat vliv pana prezidenta.

Pan prezident snížil množství vykouřených cigaret, jsem v tom přímo zaangažován, bavíme se spolu o tom, někdy o tom žertujeme. Jsem rád, že nás poslechl a snížil množství, jak jsme mu doporučili. Zatím snižovat množství nebude, nemůžeme ho uštvat, ale budeme se o tom dál bavit.

Cigarety nejsou jedinou prezidentovou neřestí:

Jan Hnízdil

Jan Hnízdil
Psychosomatik, Centrum komplexní péče
Vyjádření pana prezidenta Zemana je omluvitelné jen těžkým poškozením centrálního nervového systému v důsledku letité konzumace alkoholu a cigaret.

Eva Králíková
Lékařka z Centra léčby závislosti na tabáku
Je pravda, že v čím mladším věku začínáme kouřit, tím výraznější je poškození orgánů i síla závislosti, protože organizmus je nezralý. Ale kouření bohužel škodí v každém věku a v každé dávce, řada z těch tisíců látek má bezprahové účinky, tedy teoreticky nás může poškodit jedna molekula. Každá cigareta poškozuje. A doporučení začít kouřit až po 27. roce života? To je jako bychom radili začít strkat nos do výfuku až nám bude 27. Mimochodem, složení tabákového kouře je horší než výfukové plyny.

Omezování kouření bez medikace nemá smysl, závislý kuřák prakticky vždy kompenzuje, tedy menší počet cigaret kouří intenzivněji, aby dostal svou dávku drogy. Tedy kuřák nynějších 20 může do sebe dostat dokonce více chemikálií než řekněme z původních 40. Redukce má smysl, je-li podpořena léky na abstinenční příznaky a kompenzovat tak není nutné. I tak ale zůstává cílem v každém případě abstinence.

Leoš Heger
Lékař, bývalý ministr zdravotnictví
Kouření bez rizik je medicínský nesmysl, pan prezident to jistě ví. Asi to od něj byla nadsázka. Možná chtěl říct, že když člověk začne kouřit později, je menší riziko, že se stane těžkým závislým, ale jestli on začal ve 27, tak to zrovna neplatí. Takového věci se prostě říkat nemají.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Velké části národa už je teď jasné, že prezident se svým zdravotním stylem není dobrým příkladem a to, jak to zvýrazňuje možná některé lidi od kouření i odradí. Kuřák, který za den vykouří dvacet cigaret je stále ve velkém riziku. Riziko je dvojí. Jedno je dlouhodobé, kvůli karcinomu plic a co člověk nakouří, toho už se těžko zbaví. To druhé jsou problémy se srážlivostí krve a kardiovaskulární riziko. U toho je prokázáno, že když lidé přestanou kouřit, snižuje se výskyt infarktu myokardu. To by ale musel přestat razantněji.

Drahoslava Hrubá
Lékařka, zástupkyně přednosty Ústavu preventivního lékařství
Je pravda, že čím starší člověk začne kouřit, tím je menší pravděpodobnost vzniku závislosti, v každém případě se důsledky projeví v pozdějším věku, než když začnou kouřit děti. Bez rizika to ale vůbec není, to není pravda. Ale kdybych přece jen chtěla najít něco pozitivního na výrobu pana prezidenta, tak bych doporučovala, aby zvážil zvýšení věkovou hranici pro legální získávání tabákových výrobků.

Je chvályhodné, jestli prezident snížil počet vykouřených cigaret, ale riziko je stále vysoké. Pokud vykouří 20 cigaret za den, je pořád velmi silný kuřák. Pro diabetiky je kouření velmi rizikové. Pokud se má pan prezident rád, měl by přestat kouřit úplně.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...