20. března 2013 19:38, aktualizováno  21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Popelníček Zeman na vládě nedostal, přesto si s Nečasem notoval

Prezident Miloš Zeman s Petrem Nečasem po zasedání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s Petrem Nečasem po zasedání vlády | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Velmi smířlivě hodnotili první setkání prezidenta s vládou jak Miloš Zeman, tak i premiér Petr Nečas. Nejprve vyzdvihli společné smýšlení o evropské integraci a boji proti terorismu, aby prezident nakonec s úsměvem opustil tiskovou konferenci s poznámkou, že od vlády nedostal popelníček.

Zeman vládu ODS, TOP 09 a LIDEM nemilosrdně kritizoval před prezidenstkou volbou, během ní, po prezidenstkém slibu a naposledy minulý pátek na sjezdu hlavní opoziční síly - ČSSD. Sklidil za to potlesk.

Po první návštěvě jednání vlády však byl příkop mezi Hradem a Strakovou akademií částečně zakopán. Napomohla tomu hlavně témata schůzky: evropská integrace a boj proti terorismu. Tedy dva body, v nichž Zeman nebude vládě házet klacky pod nohy.

Možná i proto na závěr setkání s novináři Zeman v žertu zmínil, že na vládě nedostal popelníček - stejně jako v době, kdy byl sám premiér se totiž na jednání kabinetu nekouří. "Nebyla to jen selanka, pan prezident slyšel má jasná a rozhodná slova, že nebude k dispozici popelníček," řekl Petr Nečas v narážce, že ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na žádost Zemana po jeho zvolení popelníček donesl.

Podpis eurovalu

Prezident Zeman také zmínil, že při návštěvě předsedy Evropské komise José Barrosa v Praze podepíše doplněk lisabonské smlouvy, jež umožní vznik nového záchranného fondu eurozóny. Učiní tak narozdíl od svého předchůdce Václava Klause, který i přes souhlas poslanců a senátorů dokument odmítl podepsat.

K TÉMATU:

"Při příležitosti návštěvy pana Barrosa euroval podepíši a předpokládám, že ho bude kontrasignovat pan premiér, který se s panem Barrosem rovněž setká," prohlásil Zeman. Barroso by měl dorazit do Prahy 2. dubna.

Zeman také připustil, že se sejde se všemi členy Nečasovy vlády. Osobně zmínil i Karolínu Peake, které neudělil audienci před nástupem na Hrad s odůvodněním, že strana LIDEM nebyla zvolená do parlamentu, a proto nemá důvod jednat s její šéfkou.

samMartin Samek