Poté, co v říjnu roku 2013 vyzval Zeman při návštěvě tabákové firmy v Kutné Hoře děti, aby začaly „bezrizikově“ kouřit od 27 let (více ZDE), pronesl prezident další kontroverzní výrok týkající se dětí tento týden v rámci návštěvy Pardubického kraje.
V Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Labem se vyjádřil odmítavě k inkluzi ve školství (tj. zařazování všech dětí včetně handicapovaných do běžných škol). Podle serveru iDnes.cz se Zemanovi tento způsob nelíbí, protože „sloučení handicapovaných dětí s těmi nehandicapovanými je neštěstí pro obě skupiny.“ Obě skupiny dětí - handicapované i zdravé - jsou podle prezidenta nešťastné, když mají pobývat jedna vedle druhé.
Nepodložené výroky
„Takový výrok je neštěstí a svědčí o naprosté prezidentově neznalosti, možná i o nějakém mechanickém přenášení stereotypů z dřívějška,“ odsoudil v rozhovoru pro Lidovky.cz Zemanovo vyjádření Jan Michalík z Ústavu speciálněpedagogických studií Univerzity Palackého v Olomouci. „Prezident nemůže míchat obecně politická témata do záležitostí, které jsou mimo jeho kompetenci. Je to smůla, protože prezident republiky je jakýsi symbol a jeho vyjádření jsou komentována. Proto se k této záležitosti neměl raději vůbec vyjadřovat,“ doporučil hlavě státu Michalík.
Naprosté nepochopení pro prezidentovu kritiku vyjádřila také předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. „Je neuvěřitelné, že v současné době může někdo vyjadřovat zastaralý a naprosto protichůdný názor tomu, co ukazují moderní vzdělávací systémy,“ řekla serveru Lidovky.cz Laurenčíková. Jako příklad toho, že se Zemanova kritika zapojení zdravých a handicapovaných dětí nezákladá na podložených informacích uvedla například vzdělávací systémy ve Skandinávii, Německu nebo Rakousku, které se k inkluzi systémově přihlásily a dosahují nejlepších výsledků v mezinárodních srovnáních.