Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Jsme zdravé, ale náš život je v ohrožení, čtou Češky unesené v Pákistánu

USA

  14:43aktualizováno  15:51
PRAHA - Na sociální síti Facebook se v noci na středu objevilo video s mladými Češkami unesenými v Pákistánu natočené 16. dubna. Antonie Chrástecká a Hana Humpálová v něm čtou připravené prohlášení požadující propuštění neuroložky Áfíi Siddíkíové, která byla v USA odsouzena za spolupráci s teroristickou organizací Al Kajda.

Unesené Češky na videu foto: Reprofoto

"Jsme zdravé, ale náš život je v ohrožení. Děkujeme všem, kteří nám pomáhají," říkají ženy na videu, které první zveřejnil server Blesk.cz. Na účelově zřízeném facebookovém profilu pod jménem Orna Moshe se video objevilo ve středu po půlnoci. Již před tím bylo na stránkách zveřejněno prohlášení, které však v tuto chvíli není dostupné.

"Nespravedlnost na muslimských ženách nás dostala do téhle situace a snesla na nás nenávist všech muslimů na celém světě," čtou ženy z připraveného prohlášení. Vyzývají rovněž mezinárodní společenství k úctě vůči právům muslimských žen včetně práva na svobodu vyznání.

Jejich únosci požadují propuštění pákistánky Áfíi Siddíkíové, kterou americký soud odsoudil v roce 2010 k 86 letům vězení za za útok na americké agenty a vojáky. Již před dvěma lety její odsouzení vyvolalo v její domovině řadu protestů.

Áfia Siddíkí vystudovala v USA neurologii.

„Děláme všechno, abychom dosáhli jejich propuštění. Pokud se ukáže, že je nahrávka autentická, tak ji využijeme v jednání s našimi partnery. Bližší informace ale dávat nebudeme,“ řekl České televizi mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol.

České turistky byly uneseny 13. března, když jely mikrobusem v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán do Indie. Zemi chtěly za dva měsíce procestovat, poznat tamější kulturu a měly v plánu navštívit i několik chrámů a v nich meditovat.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...