Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslední vzkaz unesených Češek: Aspoň v noci sundat šátek

Afghánistán

  7:00
Poslední e-mail poslala jedna z unesených dívek Hana Humpálová z Íránu pět dní předtím, než je ozbrojenci donutili nasednout do jejich auta a odvezli neznámo kam. Čtyřiadvacetiletá Češka v něm psala, že shánějí samostatné kupé, kde by si alespoň v noci mohly sundat šátky.

Únos dvou Češek foto: Grafika: Archív/ABReuters

Hana Humpálová v posledním e-mailu popisovala, že s kamarádkou Antonií Chrásteckou viděly Isfahán. Psala také o tom, že řešily, jak dál cestovat vlakem v kupé se dvěma Íránci. Sháněly jiné kupé, aby mohly alespoň na noc sundat šátky z hlavy a udělat si pohodlí.

"Všechno je O. K.," psala. A těšila se do Indie, kam plánovaly vyrazit. Pět dnů nato Hanku s Antonií unesli.

Češky byly uneseny poblíž města Nok Kundi (modrá značka)

Češky byly uneseny poblíž města Nok Kundi (modrá značka)

Podle e-mailu se dívky chystaly urazit vlakem asi patnáct set kilometrů k pákistánské hranici. Ve středu 14. března v půl druhé odpoledne nasedly do autobusu, ale po 120 kilometrech je z něj vyvlekli ozbrojenci.

ČTĚTE O ÚNOSU VÍCE:

Pod pohrůžkou násilí donutili Češky přestoupit do terénního vozu. Pak s nimi z místa přepadení odjeli. Od té doby se o jejich osudu nic neví. Spekuluje se, že dívky jsou zadržovány nikoliv v Pákistánu, ale v Afghánistánu.

Všichni čekají, až se únosci ozvou

Bezpečnostní experti upozorňují, že motivem únosců jsou nejspíše peníze. Rodinám a blízkým obou dívek proto nezbývá nic jiného než čekat, až se neznámí ozbrojenci ozvou se svými požadavky. O záchranu dívek usilují diplomaté na obou stranách i ministerstvo zahraničí.

Do pátrání se vložil také prezident Miloš Zeman, který napsal svému protějšku Ásifu Alímu Zardárímu dopis. V pátek se do Prahy vrátil náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška, který v Islámábádu odevzdal Zemanův dopis.

Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března

Galuška prohlásil, že se sešel s kancléřem prezidenta, státními tajemníky na ministerstvu zahraničních věcí a vnitra a přesvědčil se, že pákistánské úřady věnují případu plnou pozornost. Dodal, že případem českých dívek se zabývá zvláštní vyšetřovací skupina. Pákistánští představitelé, s nimiž hovořil, doporučují trpělivost a mediální zdrženlivost.

Případem se zabývá i speciální krizový štáb. Jejich portréty se objevily v databázi Interpolu. Svou pomoc ve čtvrtek nabídli také čeští muslimové.

Informace o unesených ženách jsou i na sociální síti Facebook. Skupina "Hanka a Tonča Domů" sdružuje nyní skoro 14 tisíc lidí.  "Obdrželi jsme stovky až tisíce nabídek pomoci," řekl iDNES.cz Michal Najman, kamarád unesených dívek a správce facebookových stránek.

Unesené Češky

 • Češky přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky.
 • Cílem jejich cesty byla Indie.
 • Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem.
 • Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.
Autoři: