28. června 2013 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šance na záchranu zajatých dívek existuje, míní šéf českých muslimů

Muneeb Alrawi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muneeb Alrawi | foto: Archiv LN

PRAHA Únosci, kteří v polovině března zajali dvě české dívky v Pákistánu, požadují propuštění Áfíi Siddíkíové, která byla v USA odsouzena za spolupráci s teroristickou organizací Al Kajda. "Ta však ve své přednášce z roku 1991 řekla, že ženy by neměly být utiskovány a zadržovány," tvrdí předseda Výkonné rady Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v České republice Muneeb Alrawi. Podle něj by tento argument mohl pomoci vyjednavačům při komunikaci s únosci.

Jako pozitivní posun vnímá šéf českých muslimů a předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Alrawi to, že se na sociální síti Facebook v noci na středu objevilo video s mladými Češkami, Antonií Chrásteckou a Hanou Humpálovou, unesenými v Pákistánu. Alrawi v tom vidí novou naději na záchranu obou Češek.

Lidovky.cz: Co říkáte na vzkaz únosců, který na videu Češky tlumočí?
Nový vývoj vnímám pozitivně v tom, že se alespoň ví, o co jde únoscům. Což může pomoci řešit situaci. Protože my, jako veřejnost, jsme zatím netušili, o co jde.

Jaké šance dává Češkám britský expert? ČTĚTE ZDE:

Lidovky.cz: Únosci požadují propuštění ženy odsouzené za podíl na terorismu. Myslíte, že konkrétní požadavek dává Češkám naději?
Já jsem zapátral po té doktorce, o kterou jde (Áfíja Siddíkíová - pozn. red.), a našel jsem, že ještě jako studentka v USA měla přednášku, ve které řekla v souvislosti s rozvody manželství v muslimských zemích, že ženy nemají být utiskovány a zadržovány a opírala se především o verše z Koránu. To může být zajímavý argument pro vyjednavače z české strany, kteří mohou tlačit na tento moment. Přece když chcete osvobodit někoho, kdo zastává takové názory, nemůžete to dělat přesným opakem na českých dívkách, které jsou nevinné. Navíc únos kohokoli je podle islámu zakázaný.

Co přesně řekla Áfía Siddíkíová?

"Vy, kteří věříte! Není vám dovoleno získávat ženy jako dědictví proti vůli jejich; neutiskujte je jen proto, abyste si mohli odnést část toho, co jste jim dříve darovali, leda že by se dopustily zjevné hanebnosti. A zacházejte s nimi podle zvyklostí nejlepších! Jestliže k nim cítíte odpor, je možné, že cítíte odpor k něčemu, do čeho Bůh vložil velké dobro."

Překlad: Muneeb Alrawi

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Objevují se kvůli únosu nenávistné reakce vůči muslimům v České republice?
Nikdy jsem to dřív neříkal, ale bohužel je čím dál více těchto projevů v Česku vůči nám. Už když byl výbuch plynu v Praze, dostávali jsme výhružné a nenávistné emaily, za útok v Bostonu také. Jako kdyby zabíjeli nebo unášeli pouze muslimové, i když každopádně takové činy odsuzujeme. Lidé by měli odsoudit tyto zločince a nikoliv celou jejich společnost. Co můžeme říct třeba o Fritzlovi? To byl také únosce.

Lidovky.cz: Setkáváte se s nenávistí i kvůli uneseným Češkám?
Ano, ale nejhorší je to v diskuzích pod články na internetu. Ty projevy nenávisti jsou už dost silné.

Lidovky.cz: Oslovil vás někdo s prosbou o radu?
Ne, vůbec. Já jsem psal už na začátku celého případu na podatelnu ministerstva zahraničí a nedostal jsem žádnou reakci. My nepotřebujeme vděk, bereme to jako povinnost nabídnout svoji pomoc. Ale pokud bude potřeba i do budoucnosti, jsme připraveni pomoci. Například to, co jsem našel v přednášce Síddíkíové, by se podle mě dalo použít. Protože to četla arabsky, lidé v Česku tomu nemohli rozumět. Já bych se zaměřil tímto směrem.

ÚNOS MLADÝCH ČEŠEK

  • 3. března 2013 se dvě mladé ženy, Antonie Chrástecká a Hana Humpálová, vydaly na společnou cestu do Indie.

  • Jely přes Írán, kde měly krátkodobé tranzitní vízum. Poté pokračovaly přes Pákistán do Indie, kam už ale nedojely.

  • 13. března překročily iránsko-pákistánské hranice a ve 13:30 místního času (9:30 našeho času) nastoupily do autobusu, který je měl dovézt na indické hranice. Přes provincii Balúčistán je provázel oficiální strážce.

  • V 15:25, přibližně po 120 km, jejich autobus zastavila skupina ozbrojených mužů, část měla na sobě oficiální vojenské uniformy. Muži odebrali strážci jeho zbraň a vyvedli jej spolu s dívkami z autobusu. Ostatní cestující mohli zůstat na svých místech.

  • Skupinu poté naložili do jedné z Toyot Land Cruiser a odvezli je. Akce trvala méně než pět minut.

   

Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března

Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března

ČTĚTE TAKÉ:

mlMatěj Ludvík

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)