Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cesta přes Balúčistán? Čiré bláznovství, říkají cestovatelé

Svět

  7:00
PRAHA - Ve středu unesla skupinu ozbrojenců v Pákistánu dvě mladé Češky. Únosci o výkupné nepožádali a pákistánské i české úřady nemají v případu žádné nové stopy. Dívky cestovaly přes provincii Balúčistán. Cestovatelé, kteří oblast navštívili, varují, že v Balúčistánu je "horko" stále, cestu přes provincii nedoporučují.

Antonie Chrástecká na archivním snímku. foto: Facebook/HankaaToncadomu

Před cestami do Balúčistánu varuje i české ministerstvo zahraničí, které na svých stránkách upozorňuje na trvale zhoršenou bezpečnostní situaci v oblasti. "Návštěvu provincie rozhodně nedoporučujeme," uvádí ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na začátku března jsem jel z (íránského) Zahedánu do (pákistánské) Kvéty. Momentálně už jsem v Dillí. Bezpečnostní situace v Balúčistánu opravdu není dobrá," říká slovenský cestovatel Jozef (jména cestovatelů redakce zná, ale na jejich přání je nezveřejňuje).

Co se stalo

Češky, kterým je 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z autobusu, kterým jely, je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, a není tak ani znám jeho motiv. Na podporu unesených dívek vznikla na sociální síti Facebook stránka Hanka a Tonča domů, v neděli po poledni měla už přes sedm tisíc podporovatelů - čtěte zde.

"Hned za hranicí mi byl přidělen ozbrojený strážce, se kterým jsem cestoval prvních 300 kilometrů autobusem. Po cestě bylo několik checkpointů (kontrolních stanovišť policie - pozn. red.), kde jsem se zapisoval do záznamů - podle zápisů tam za únor projel v průměru jeden cizinec za dva dny, poslední Čech 16. února. Po setmění, asi 50 kilometrů před Nushki, jsem musel vystoupit z autobusu a strávit noc na checkpointu uprostřed kamenité pouště," říká. Ráno pokračoval na korbách policejních pick-upů od checkpointu k checkpointu.

Už bych do toho znova nešel

"Při čekání na další pick-up na checkpointech mě policisté vždy vyzvali, abych se neukazoval venku a raději počkal uvnitř. Čím blíž ke Kvétě jsme byli, tím víc se bezpečnostní opatření stupňovala. Na zabarikádovaném checkpointu před vjezdem do Kvéty jsem čekal, než pro mě přijede obrněné vozidlo," popisuje cestovatel.

Vojáci mu tam také oznámili, ze mu nedovolí pokračovat z Kvéty do Karáčí, kam původně plánoval jet. Ve městě den předtím došlo k výbuchu a panoval tam chaos. "Přes Kvétu jsem jel v obrněném Alligátoru a netoužil jsem po ničem jiném, než už konečně dojet. V tom vozidle jsem se cítil jak v Mogadišu, krásný cíl pro teroristy, raději bych snad jel v nenápadné rikše," uzavírá cestovatel. 

"Podobnou cestu jsem s kamarádem podnikl před deseti lety. Dnes to považuju za čiré bláznovství a už bych do toho znova nešel. S místními jsme sice žádné problémy neměli, ovšem samotné mladé holky? To by se mi zdálo šílené i tehdy," vzpomíná další cestoval Petr.

Češky byly uneseny poblíž města Nok Kundi (modrá značka), mířily z hraničního přechodu Taftan (červená značka) do Kvéty

Češky byly uneseny poblíž města Nok Kundi (modrá značka), mířily z hraničního přechodu Taftan (červená značka) do Kvéty

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...