Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uneseným Češkám se usilovně snažíme pomoci, ujišťuje Pákistán

Svět

  17:31
PRAHA - Pákistánské úřady se případu dvou unesených Češek budou i nadále věnovat s největším úsilím, napsal pákistánský prezident Mamnún Husajn matkám obou dívek. Nový velvyslanec této země v ČR Tadžammul Altáf to řekl v úterním rozhovoru s ČTK. Dvojici mladých žen zajali v Pákistánu ozbrojenci loni v březnu.

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. foto: Reprofoto

Altáf zdůraznil, že únos řeší Pákistán na všech úrovních včetně prezidentů a že si vyměňuje s českými úřady informace. Zatím není známo, kde se ženy nacházejí.

VÍCE ZDE:

"Setkal jsem se dvakrát s matkami obou dívek a musím říct, že o tento nešťastný incident máme jako vy velký zájem," zdůraznil diplomat. Loni prezident Miloš Zeman kontaktoval prezidenta Husajna, podle velvyslance mu Husajn odepsal a napsal také rodičům unesených.

ÚNOS V BALÚČISTÁNU

Dvě čtyřiadvacetileté české turistky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Ženy cestovaly z Íránu do Indie. Později se objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu a druhý v říjnu. Na starších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Nový velvyslanec hovořil v rozhovoru také o česko-pákistánských vztazích. Čeká na vytvoření nové české vlády, neboť brzy by se měly uskutečnit vzájemné návštěvy politiků obou zemí. Do Česka má přijet pákistánský ministr obrany, který chce jednat o užší spolupráci s českou armádou. Jedním z témat by mohl být i případný prodej českých podzvukových cvičebních bitevníků L-159, připustil velvyslanec. Do Prahy by také měl přicestovat ministr energetiky. Naopak do Islámábádu má podle plánů jet budoucí český ministr obchodu a šéf Senátu Milan Štěch.

Pákistán má podle velvyslance zájem na zvýšení obchodu. Z roku 2011, kdy činil 141,3 milionu dolarů (asi 2,8 miliardy korun), se loni obchodní obrat zvýšil na 147,1 milionu dolarů (zhruba 2,9 miliardy korun).

Unesené dívky Antonie a Hana prosí Česko o pomoc:

Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...