Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češkám pomůže přímé vyjednávání s Talibanem, míní veterán SAS

Afghánistán

  17:13
PRAHA/ISLÁMÁBÁD - Extrémisté z hnutí Taliban zřejmě stojí za únosem dvou Češek, které před více než sto dny zmizely v Pákistánu. Myslí si to odborník na terorismus Brit George Firth. Jeho domněnku sdílí i člen britského parlamentu, jenž bojuje proti věznění pákistánské lékařky. Právě její propuštění požadují únosci výměnou za dvě Češky. "Situace je horší, než kdyby chtěli výkupné," řekl serveru Lidovky.cz Firth.

Unesené Češky na videu foto: Reprofoto

Lidovky.cz: Kdo za únosem může stát ? 
V tuto chvíli nevíme. Existují ale náznaky, že za tím stojí Taliban. Za prvé únosci policistu, který dívky doprovázel, propustili v Afghánistánu, tedy v baště hnutí. Za druhé požadují propuštění Saddíkiové, ženy, která s Talibanem otevřeně sympatizovala. A v neposlední řadě to byl opět Taliban, který stál za únosem švýcarského páru ve stejné oblasti, kde zmizely i dvě Češky. I tenkrát extrémisté požadovali propuštění pákistánské lékařky. Také existuje možnost, že dívky unesli místní povstalci ve spolupráci s Talibanem.

Lidovky.cz: Proč se video objevilo na internetu až po tak dlouhé době?
Všechno je naplánované. Z nějakého důvodu chtějí, aby se objevilo právě teď. Zřejmě to souvisí videem, které se na internetu objevilo minulý týden. Na záběrech americký voják držený Talibanem už od roku 2009 žádá propuštění vězňů z Guantanáma. Možná ale jen doposud cestovali, aby zahladili stopy. Teprve teď jsou na místě, kde se cítí bezpečně, a přišel čas na vznesení požadavků.

George Firth

George Firth sloužil opakovaně v britském protiteroristickém týmu SAS. Mimo jiné pracoval pro sultána Ománu, konkrétně pro královskou policejní jednotku rychlého nasazení, kde odpovídal za výcvik a operační management zhruba 1000 osob. V oblasti ochrany a bezpečnosti se zapojil do širokého spektra aktivit, například: boj proti terorismu, revoluční konflikty, ochrana VIP osob, pozice air marshall, práce v oblasti hor a džungle.

George C. R. Firth.

V Afghánistánu nejsou, tvrdí MZV

O podezření, že Taliban Češky odvlekl do sousedního Afghánistánu informovala pákistánská média už v březnu. Odvolávala se na nejmenovaný zdroj z pákistánského ministerstva vnitra a českou diplomacii. Mluvčí ministerstva zahraničí však informaci opakovaně dementovala. "Nikdy jsme nic takového neřekli, nepotvrdili. Neměli jsme, a ani nemáme, jedinou indicii, která by nás vedla k domněnce, že jsou dívky v Afghánistánu v rukách Talibanu," uvedla Johana Grohová.

Lidovky.cz:  Není požadavek na propuštění vězněné  Áfíji Siddíkíové výměnou za svobodu dvou Češek mnohem horší než výkupné?
Ano, samozřejmě, výkupné jsou jen peníze, kdežto doktorka Siddíkíová byla odsouzena v kriminálním případě. Navíc její případ vykazuje prvky teroristického činu a týká se hned tří zemí, jejichž názor je třeba brát v potaz. 

Lidovky.cz: Jaký bude další vývoj? USA přeci ženu obviněnou z terorismu nepropustí…
Možnosti zde jsou. Jednou z nich je například přímé vyjednávání s Talibanem, které může začít na schůzce v Kataru.

Lidovky.cz: Je možné, že únosci nakonec vše přehodnotí a budou chtít peníze?
Co se týče požadavků, všechny trumfy teď drží únosci.

Bojovník za Saddíkiovou

Člen britské sněmovny lordů Nazir Ahmed vede kampaň za propuštění pákistánské lékařky. "Případ Áfíji Saddíkijové sjednotil extrémisty v regionu. Je možné, že české dívky jsou v rukách Talibanu a jejich propuštění by mohly vyjednat Spojené státy. Roky bojuji za propuštění doktorky Saddíkiové a tento únos mě rozhořčil a zklamal zároveň. Tyto dívky nemají nic společného s případem vězněné Pákistánky ani zahraniční politikou Washingtonu, " napsal Ahmed v emailové korespondenci serveru Lidovky.cz. "Vyzývám únosce k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění těchto mladých nevinných žen," dodal Ahmed. Více o Áfíji Saddíkiové se dočtete ZDE.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...