15. listopadu 2013 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistánský senát chce znát podrobnosti o případu unesených Češek

Unesené Češky na videu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unesené Češky na videu | foto: Reprofoto

KARÁČÍ Pákistánský senát požádal ministerstvo vnitra v Islámábádu a další zodpovědné úřady, aby ho informovaly o vývoji případu dvou unesených Češek, které letos v březnu zajali ozbrojenci v provincii Balúčistán. Na svých internetových stránkách to v pátek napsal anglickojazyčný pákistánský list The Express Tribune.

Senátní výbor pro zahraniční záležitosti se bude dotazovat na podrobné informace během schůzky plánované na pondělí.

Předseda senátního výboru Hadži Muhammad Adíl byl minulý týden v Praze, kde se na pákistánské ambasádě setkal s příbuznými zmizelých Češek. "Ujistil jsem rodiny unesených žen, že součástí paštunské ani balúčské tradice není ubližovat ženám," citovaly senátora noviny. "Jde o velmi naléhavý diplomatický a humanitární případ a je třeba se mu okamžitě věnovat," zdůraznil Adíl a konstatoval, že rodiny unesených dívek nejsou dost bohaté na to, aby si mohly dovolit zaplatit výkupné.

Senátor vystupuje proti extremistům

Adíl je předním pákistánským senátorem a místopředsedou vládní Lidové národní strany (ANP). Ta zastupuje sekulární Paštuny a vystupuje proti islamistickým skupinám, především proti teroristické síti Al-Káida a radikálnímu hnutí Taliban.

K TÉMATU:

Dvě 24leté české turistky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán 13. března. Ženy cestovaly z Íránu do Indie. Postupně se objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu a druhý v říjnu. Na dřívějších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Česká diplomacie je co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek zdrženlivá. V polovině října prezident Miloš Zeman potvrdil, že tato jednání stále probíhají.

Lidovky.cz, ČTK