Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalších 16 iráckých uprchlíků asi odjede z Česka. Police je zadržela před hranicemi

Křesťanští uprchlíci z Iráku, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křesťanští uprchlíci z Iráku, ilustrační foto. | foto: Tomáš BlažekMAFRA

PRAHA/BRNO Dalších 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21 a kteří pobývali v Brně, se rozhodlo opustit Česko. Na ministerstvo vnitra si ve čtvrtek přišli vyzvednout pasy a požádali o ukončení statusu azylanta.

Už přes den se objevily spekulace, že teď zamíří do Německa. Pozdě večer skupinu podle serveru Novinky.cz zadržela česká policie v Ústeckém kraji, jen několik kilometrů od německých hranic.

Po výslechu Iráčanů i českého řidiče, který je vezl dodávkou, je policisté zase propustí. Byli zadrženi ještě na českém území a ničeho se nedopustili, uvedl web.

Skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. „Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli,“ informovala na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie. Totéž poučení dostanou znovu i během nočního zadržení.

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. „I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc,“ reagoval na aktuální vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila ČR na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy. Odjela do Německa. Německé úřady ji chtějí vrátit zpět do Česka. Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

„Potvrzujeme, že si dnes dalších 16 uprchlíků z Brna vyzvedlo od českých úřadů své cestovní doklady. Jejich další záměry neznáme,“ uvedl dnes fond. Neví ani, kde se skupina pohybuje. O zbývajících 40 uprchlíků se chce ale dál starat, a to minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Pobývají v Praze a v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku.

Zástupci fondu přiznávají, že se v projektu „bohužel objevily faktory“, které nepředvídali. „Někteří z uprchlíků se rozhodli odejít, aniž by vyzkoušeli skutečný život v této zemi s naší podporou a mezi lidmi, kteří je byli připraveni přijmout s láskou mezi sebe. V tom jim nemůžeme zabránit,“ uvedl fond. Jeho tým je nicméně přesvědčen o tom, že záchrana životů a aktivita Generace 21 má smysl i proto, „aby otevřela diskusi a některé věci časem vyjasnila“.

Jihomoravský kraj podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) nechá prověřit podmínky udělené finanční pomoci fondu. Na jejím základě pak bude jasné, zda nadační fond bude peníze vracet, sdělil ČTK Hašek. Míní, že „krach projektu“ negativně ovlivní pohled na migranty v Česku.

Devatenáct iráckých uprchlíků zůstává dál v Areálu Přístav v Soběšovicích nedaleko Žermanické přehrady. Podle Zdeňka Kašpárka ze Slezské diakonie, který se o uprchlíky v Moravskoslezském kraji stará, se v regionu zatím problém nevyskytl. Uprchlíci by se měli příští týden stěhovat do bytů. Dva byty už diakonie má, jeden se opravuje a další vybírá.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...