Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalšího policistu čeká v kauze Svoboda soud

Česko

  18:01
PRAHA - Žalobce obvinil už druhého expolicistu z obvodního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Muž měl prodat posmrtné fotografie skladatele Karla Svobody deníku Blesk.

Pohřeb Karla Svobody foto: Stanislav ZbyněkČTK

Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník koncem ledna spáchal v Jevanech na Kolínsku sebevraždu. "Policistovi bylo doručeno obvinění," řekl bez dalších podrobností státní zástupce Svatopluk Nauš.

Jako první byl minulé pondělí obviněn dvaadvacetiletý podpraporčík Aleš Sobotka, teď je jako jeho spolupachatel stíhán i dvaatřicetiletý Ladislav Chábera. Oba byli po odhalení okamžitě od policie propuštěni. Sobotka u ní sloužil dva roky, Chábera patnáct. V souvislosti s obviněním hrozí oběma šest měsíců až tři roky vězení.

Oba policisté se Inspekci ministra vnitra jeden po druhém přiznali. Inspekce přitom údajně Sobotkovi zabavila 6450 korun. Když byl totiž jako první obviněn, Chábera mu podíl z desetitisícového zisku vrátil. Prý za to, že vzal vinu na sebe. Inspekce ale brzy odhalila i jeho.

Dvojice policistů se den po Svobodově smrti dohodla na tom, že nabídnou Blesku k prodeji služební fotografie z místa tragédie. Chábera pak podle zdroje zavolal z veřejné telefonní budky do redakce deníku. Údajně se představil jako soused Svobodových vymyšleným jménem Pačes a sondoval, za kolik se takové fotografie dají prodat. Prý se dozvěděl, že tak za deset až dvacet tisíc korun.

Když Blesk projevil zájem Chábera se Sobotkou v rozporu se služebními předpisy zkopírovali z počítače v policejní budově obvodního oddělení v Kostelci fotografie z ohledání místa Svobodovy sebevraždy na kompaktní disk.

Sobotka pak podle obvinění před restaurací v Jevanech předal počítačový disk s fotografiemi mrtvého Svobody novináři z Blesku výměnou za 10.000 korun. Dalších deset tisíc korun podle zdroje fotograf slíbil doplatit poté, co si ověří, že nejde o podvod a že disk opravdu obsahuje nabízené fotografie.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat