Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Daň z povolenek může narazit

Česko

Kvůli zdanění emisních povolenek hrozí Česku žaloba od Evropské komise. Stát chce daní získat 5 miliard

PRAHA Téměř 4,8 miliardy korun. Na tuto částku si má letos stát přijít díky zdanění emisních povolenek.

Není však jisté, jestli s touto částkou může státní pokladna ve svých kalkulacích vůbec počítat. Objevují se pochybnosti, zde je tento postup v souladu s právem Evropské unie. „V případě zavedení darovací daně hrozí České republice žaloba ze strany Evropské komise pro porušování práva EU,“ uvádí se v jednom z právních posudků, který mají LN k dispozici.

Evropská komise již před čtyřmi lety upozornila, že každá změna spočívající ve snížení bezplatného přídělu povolenek je bez předchozího souhlasu Evropské komise nepřípustná. Každý člen Evropské unie měl totiž v období let 2008 až 2012 přidělit nejméně 90 procent z celkového množství povolenek zdarma. „Žádný jiný stát k podobnému zdanění volných povolenek nepřistoupil,“ říká mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.

Ve hře je stále i zpochybnění darovací daně za povolenky u Ústavního soudu.

Vláda schválila zavedení darovací daně za emisní povolenky loni v říjnu. Toto opatření společně se srážkovou daní z příjmů za elektřinu ze solárních panelů a vyšších poplatků za vynětí zemědělské půdy z půdního fondu slouží k dotování obnovitelných zdrojů. Hlavně těch nejdražších a nejpočetnějších - solárních elektráren.

Velkou část daně, a to tři čtvrtiny, zaplatí dominantní výrobce elektřiny - společnost ČEZ. Právě nová daň je jednou z hlavních příčin očekávaného propadu zisku.

Skupina ČEZ loni vytvořila konsolidovaný čistý zisk 47,2 miliardy korun, odhadovaný výsledek za letošní rok je „jen“ 40 miliard. Stát sice získá od ČEZ navíc peníze z darovací daně, zároveň však vybere méně na dani ze zisku a počítat musí též s nižší dividendou.

Složitější je situace v případě tepláren. Velké elektrárny, které současně vyrábějí i teplo pro vytápění domů, veřejných budov a dalších zákazníků, budou platit daň v řádu desítek až stovek milionů korun.

„O část těchto prostředků budou energetické firmy nuceny krátit svoje investice do dalšího rozvoje a připravovaných ekologických projektů,“ varuje Pavel Kaufmann.

Některé z tepláren vinou zpoplatnění povolenek přijdou o deset a více procent ročního zisku. Dopad na ceny tepla však podle Kaufmanna bude minimální.

Jiné teplárny, které elektřinu vyrábějí jen v omezeném rozsahu, se naopak dani vyhnou. Příkladem může být Pražská teplárenská, Teplárny Brno nebo též Teplárna Liberec. „Část odpovídající podílu elektřiny vyrobené v kombinované výrobě elektřiny a tepla je od zdanění osvobozena,“ uvádí se v metodice Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Právě ERÚ oznámil, kolik povolenek dani podléhá, a vypočetl také základ daně. Průměrná cena povolenky vychází na necelých 350 korun, darovací daň je 32 procent z této částky. Dani se vyhne většina průmyslových podniků, provozujících vlastní energetické zdroje. Jsou totiž od daně osvobozeny.

Peníze z darovací daně za povolenky jsou určeny k částečnému dotování cen elektřiny. Od ledna hrozilo zdražení o zhruba devět procent v případě domácností a o 15 procent u velkoodběratelů. Vládní zásah vedl k tomu, že nárůst cen elektřiny byl zhruba poloviční.

***

Energetické společnosti letos zaplatí státu na dani z emisních povolenek

téměř 4,8 miliardy korun

Kolik kdo letos zaplatí státu

daň

(milionů Kč)

zdaněné

povolenky

(tisíce)

ČEZ

3580

31 978

Sokolovská uhelná

261

2333

Elektrárny Opatovice

175

1560

Alpiq Generation

141

1260

Dalkia Česká republika

115

1026

United Energy

97

863

ostatní

424

3786

Celkem 4792 mil. Kč

zdroj: Energetický regulační úřad, dopočet Lidové noviny

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...