Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Daňové přiznání: kdo a jak

Česko

Kdo všechno musí přiznání k dani z příjmů za rok 2007 podávat? Kdy, jak a kde? To jsou základní otázky, na které musíte znát odpověď, než se pustíte do samotného vyplňování formuláře a počítání daně.

KDO

Přiznání k dani z příjmů podává...

* Každý, jehož příjmy za rok 2007 byly vyšší než 15 000 Kč. Do tohoto limitu se nezapočítávají příjmy od daně osvobozené a příjmy zdaněné srážkovou daní přímo u toho, kdo je vyplácí.

*Poplatník, jenž neměl příjmy vyšší než 15 000 Kč, ale který za rok 2007 vykazuje daňovou ztrátu.

* Zaměstnanec, který se rozhodl využít možnosti společného zdanění. Pak bude při vyplňování přiznání vycházet z údajů o příjmech a pojistném, které mu poskytne na zvláštním potvrzení jeho zaměstnavatel. V případě společného zdanění musí daňové přiznání podávat oba manželé.

* Ten, kdo měl v průběhu roku příjmy ze závislé činnosti od několika zaměstnavatelů zároveň. Daňové přiznání naopak nebude podávat takový zaměstnanec, jenž sice prošel několika zaměstnáními, ale svůj plat dostával během roku postupně vždy jen od jednoho zaměstnavatele, u kterého navíc vždy podepsal Prohlášení k dani.

* Každý zaměstnanec, který měl vedle svého zaměstnání i další příjmy, ať už z podnikatelské činnosti, pronájmu nebo kapitálového majetku vyšší než 6000 Kč.

KDY

Pondělí 31. 3.

Do tří měsíců od konce zdaňovacího období, to je lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů. Do konce března musejí přiznání podat a daň zaplatit všichni, kdo podávají přiznání bez daňového poradce.

Pondělí 30. 6.

Pokud se rozhodnete najmout si daňového poradce, musíte do 31. 3. na svém finančním úřadě odevzdat plnou moc k zastupování. Daňový poradce potom má na vaše přiznání čas do konce června.

KDE A JAK

Daňové přiznání odevzdáte na místně příslušném finančním úřadu. Místní příslušnost se u fyzických osob určuje podle místa trvalého pobytu, u právnické osoby pak podle adresy sídla v České republice. Seznam finančních úřadů, jejich adresy, úřední hodiny a telefony naleznete na stranách VII, VIII a IX.

Podání přiznání osobně Přiznání můžete podat osobně na podatelně příslušného finančního úřadu. Poslední březnový týden, tedy od 25. do 28. března, budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny denně až do 18.00 hodin. Finanční úřady v sídlech okresů budou otevřeny i v sobotu 29. března, a to od 8.00 do 12.00 hodin. V poslední možný den podání daňového přiznání, v pondělí 31. března, budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny do 18.00 hodin.

Poštou Vyberete-li si poštu, daňové přiznání posílejte doporučeně. Před odesláním si vyplněné přiznání okopírujte a uschovejte si podací lístek s datem odeslání. To nesmí být pozdější než 31. 3.

Elektronicky Přiznání lze do 31. 3. podat též plně elektronicky. Musíte mít kvalifikovaný certifikát umožňující užívání elektronického podpisu. Potvrzení o podání spolu s datem podání obdržíte automaticky na e-mailovou adresu. Elektronické podání je možné uskutečnit na stránkách http://adisepo.mfcr.cz/.

PLATBA

Lhůty pro zaplacení daně se shodují s těmi pro podání přiznání. Vše tak záleží na způsobu platby.

Na poště Nejpozději 31. 3. můžete na pobočkách pošty zaplatit daň poukázkou typu A nebo daňovou složenkou. Za den platby je považován den, kdy pracovník pošty peníze přijal. Bezhotovostním převodem Bezhotovostně můžete daň platit formou bankovního příkazu - osobně na pobočce banky, nebo prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví (internet, telefon, mobil). Za den platby se považuje den, kdy byla částka odepsána z vašeho bankovního účtu. V tomto případě je proto lepší příkaz k úhradě podat pro jistotu dva dny před uplynutím březnové lhůty.

Kam peníze poslat Číslo bankovního účtu příslušného finančního úřadu pro úhradu daně z příjmů se skládá z předčíslí, které označuje druh hrazené daně (v případě daně z příjmů je to 721), matrikové části čísla účtu, které je jedinečné pro daný finanční úřad, a konečně z kódu banky, kterou je ČNB (kód 0710).

Aby bylo jasné, kdo je odesílatelem platby, musíte zadat variabilní symbol. Tím je buď přidělené daňové identifikační číslo (DIČ), nebo pokud DIČ nemáte, rodné číslo fyzické osoby nebo IČ právnické osoby. Jako konstantní symbol vyplníte pro hotovostní platby číselnou kombinaci 1149, pro bezhotovostní platby pak 1148.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...