Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Daňové přiznání po síti

Česko

Elektronickým podáním přiznání k dani z příjmů si ušetříte cestu na poštu či úřad. Při vyplňování si též můžete nechat napovídat. Poradíme vám, jak s aplikací pracovat.

* Dokdy musím podat Přiznání k dani z příjmů za loňský rok elektronicky?

Pro elektronické přiznání platí stejná lhůta jako pro osobní nebo poštovní doručení – tedy poslední březnový den, pondělí 31. 3. (za předpokladu, že daňové přiznání podáváte sami bez využití služeb daňového poradce). U elektronického podání je rozhodující datum odeslání datového souboru. Pokud tedy formulář a přílohy odešlete nejpozději 31. 3., je vše v pořádku. Nemáte-li platný elektronický podpis a musíte tak na finanční úřad kromě elektronického přiznání doručit i takzvaný e-tiskopis, máte na to tři dny od konce lhůty pro podání přiznání, tedy do čtvrtka 3. dubna. Kromě elektronického podání přiznání však také musíte spočítanou daň zaplatit. Na platbu daně se vztahuje stejná lhůta jako na podání přiznání.

* Povinné přílohy k přiznání, jako je potvrzení o studiu nebo potvrzení o výši plateb od pojišťoven, však musím stejně poslat klasicky poštou...

Ne, aplikace EPO pro elektronická podání dnes umožňuje posílat i přílohy k daňovému přiznání elektronicky. Na konci vyplňování formuláře se propracujete k záložce s označením „Přílohy“, kde požadovanou přílohu připojíte k formuláři, obdobně jako to děláte u e-mailů. Přílohy musí být ve formátu . DOC, . XLS, . PDF, . JPG, . TXT nebo . RTF. Každý z těchto formátů lze také vložit v komprimovaném tvaru . ZIP. Velikost vkládaných souborů nesmí překročit 2 MB. Pokud máte přílohy pouze v papírové podobě, musíte je nejprve nascanovat, uložit v počítači a teprve poté připojit k elektronickému podání.

* Jak poznám, že finanční úřad mé daňové přiznání v elektronické podobě obdržel?

Jakmile odešlete elektronické přiznání, ať už s elektronickým podpisem nebo bez něj, téměř okamžitě obdržíte elektronické potvrzení o jeho doručení. Před odesláním je vhodné vyplněný formulář zkontrolovat kliknutím na tlačítko „Kontrola“, aby neobsahovalo žádné závažné chyby, kvůli kterým by nebylo přijato. Potvrzení o doručení přiznání, které takto obdržíte, obsahuje právně platné datum a čas doručení na e-podatelnu a na váš počítač se uloží jako soubor s příponou „potvrzeni. p7s.“ Toto potvrzení slouží obdobně jako podací lístek vydaný poštou. Najdete v něm navíc své přihlašovací údaje (číslo podání a heslo), díky kterým se můžete průběžně informovat o stavu svého daňového přiznání. Dozvíte se tak, v jakém ze stavů (0-5) se vaše přiznání právě nachází (například stav 0 znamená, že podání bylo uloženo do centrální evidence podání a probíhá kontrola platnosti podpisu. Stav 5 udává, že podání bylo doručeno na cílový finanční úřad a bylo přijato ke zpracování.)

* Je pravda, že abych mohl podávat daňové přiznání elektronicky, musím si nejprve pořídit elektronický podpis?

Ne nutně. I bez certifikovaného e-podpisu můžete daňové přiznání v aplikaci EPO vyplnit a odeslat. Vzápětí vám program vygeneruje takzvaný e-tiskopis, který si vytisknete, podepíšete a do tří dnů doručíte na vás finanční úřad. V každém případě jde o to, aby bylo přiznání stvrzeno podpisem, ať už elektronickým nebo skutečným.

* Jak mám začít, chci-li podat daňové přiznání elektronicky poprvé?

Do internetového prohlížeče si zadejte adresu http:/ /adisepo.mfcr.cz/adis/jepo/. To je vstupní brána do aplikace EPO. Zde je vhodné nejprve kliknout na „Úvodní seznámení s aplikací EPO“, které vám názornou formou vysvětlí postup při vyplňování a odesílání podání. Dále postupujte podle návodu na straně II.

* Celý postup pro elektronické přiznání daně se mi zdá složitý. Jaká je vlastně jeho výhoda kromě toho, že ušetřím cestu na poštu nebo na finanční úřad?

Častým argumentem bývá to, že kromě cesty na úřad ušetříte za poštovné. Proti tomu lze namítnout, že tyto náklady vyváží náklady na certifikovaný elektronický podpis, který stojí minimálně 190 Kč ročně. Pokud elektronický podpis nemáte, na poštu musíte stejně kvůli odeslání podepsaného e-tiskopisu. Výhodou ale je, že elektronické podání prostřednictvím aplikace EPO umožňuje průběžnou kontrolu stavu podání daňového přiznání. Dalším uváděným pozitivem je možnost využít nápovědu při vyplňování, pomoc s výpočtem, kontrolní mechanismus i průběžné uložení zčásti vyplněného formuláře. Některé z těchto možností umožňují i jiné internetové servery nabízející interaktivní vyplnění daňových formulářů. Různé nápovědy a kalkulačky, ať už v oficiálním programu daňové správy nebo na jiných webech, jsou při vyplňování rozhodně užitečné. Nic vám nebrání si na konci vyplňování hotové formuláře vytisknout a dále pokračovat tradiční cestou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!