Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Daňové sazby pro příští rok: 15, či 12,5 procenta?

Česko

PRAHA Zhruba dva měsíce předtím, než by Poslanecká sněmovna měla v červnu hlasovat o novele zákona o dani z příjmů, začíná z ODS čím dál silněji zaznívat, že by se mohla vzdát dvanáctapůlprocentní sazby daně z příjmů, která má platit od roku 2009. I jeden z dosavadních nejpřesvědčenějších zastánců tohoto čísla – šéf ekonomické skupiny ODS Michal Doktor – včera pro LN připustil, že by ve finále mohla sazba daně z příjmu zůstat na stávajících patnácti procentech. Namísto toho by se podle Doktora velmi výrazně snížila sazba sociálního pojištění. A to ze 12 a půl na 10 procent.

To je od Doktora překvapivé. Jeho ekonomická skupina až dosud pracovala pouze s variantou, při které by se sazba daně z příjmu od roku 2009 snížila na 12 a půl procenta. Doktor ovšem zdůraznil, že jde o jeho osobní postoj.

„Dohoda v komisi stále není. Já osobně si umím představit, že (u sociálního pojištění) snížíme 12 a půl na deset a ponecháme patnáct (u daně z příjmu),“ řekl včera LN Doktor. „Každý daňový poplatník sleduje zátěž v penězích. A dojdeme-li k tomu, že se mu uleví, je jedno, jak to uděláme,“ dodal s tím, že navrhuje „konstrukční výměnu jednoho symbolu za druhý“.

Ekonomická skupina ODS v těchto dnech finišuje při zpracovávání alternativy k návrhům ministra financí Miroslava Kalouska, jak vyřešit propad příjmů některých skupin obyvatel při přechodu na nižší sazbu daně a razantním snížení základní slevy na dani pro jednotlivce od roku 2009. Kalousek včera navíc představil vlastní návrh zcela nového zákona, který by měl počínaje rokem 2010 výrazně zjednodušit výpočet daní z příjmů.

Pokračování na straně 3

Daňové sazby pro příští rok: 15, nebo 12,5 %?

Návrh daní

2009 Dokončení ze strany 1

Podle vládního reformního „batohu“ totiž letos sleva na poplatníka činí 24 840 korun ročně při 15procentní dani. V roce 2009, kdy má začít platit 12,5procentní daň, má sleva klesnout na 16 560 korun ročně. Pokud nedojde ke změně, některým lidem se tak v praxi daně opět zvýší. Koalice se přitom zavázala, že tento problém do poloviny roku odstraní.

Ministr financí Kalousek navrhl dvě varianty. Při první by zůstala sazba daně z příjmu i sleva na poplatníka, ale ze stávajících 12,5 by se na 11,5 snížilo sociální pojištění. Druhý návrh pak počítal se sazbou daně ve výši 12,5, sleva na dani by činila 20 640 korun a zvýšil by se i bonus na dítě. Sociální pojištění by ale zůstalo na dvanácti a půl procentech. ODS tyto varianty odmítla a začala zpracovávat vlastní.

„S žádnou konstrukční výměnou jednoho symbolu za druhý nesouhlasím. Pokud jsme před rokem těžce dojednali jedno, tak proč z toho ustupovat,“ řekl včera Tlustý. Dodal, že řešením má být kombinace všech popsaných parametrů při zachování 12,5procentní sazby. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas ovšem namítá, že „nejvhodnější způsob, jak snížit daně, respektive zvýšit čisté příjmy, je snížit sociální pojistné“. Podle něj by to ovšem mohlo být maximálně o „1,5procentního bodu, tzn. z 12,5 na 11“, protože při Doktorově návrhu by se „musel snižovat i odvod na důchodové pojištění. To by se výrazně projevilo na deficitu“.

Autor: